130 let

Diskuze

Co je to vlastně „česká potravina“?

Zákonná povinnost obchodníků informovat o podílu českých potravin přinese komplikace, píše Petr Havel.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Jurečka zřejmě má na mysli
Jurečka zřejmě má na mysli české suroviny pro výrobu potravin. Dokázat český původ lze tak snad jen u zeleniny a ovoce. Mnohem korektnější by bylo nazývat českými potravinami ty výrobky, které jsou vyrobeny přesně podle českých státních norem, tak jako tomu bylo před rok 1989, jejichž dodržování by podléhalo přísné kontrole.
0 0
možnosti

Lojza Z Paseky

28. 1. 2014 14:32
Je to jasné
Česká potravina je kupříkladu salám, v němž se nachází sója z číny, strojně oddělené maso z polských slepic, milióny různých éček z koreje, mleté psí kosti z indie, stabilizátory a demulgátory z ruska, ochucovadla a nedochucovadla z mongolska, sláma ze šariše a obrané kosti z čech. A vyrábí to slovák Babiš.S pozdravem „žrádlo není k žrádlu, chlast se nedá chlastat ať žije podpora z EU“.
0 0
možnosti

28. 1. 2014 4:56
Co je česká potravina ?
Pro moji rodinu to, co mohu koupit přímo u sedláka, JZD( dnes pod jiným názvem ), pěstitele, maximálně u řezníka o němž vím, že má vlastní porážku a zvířata nakupuje ve svém okolí. Netvrdím, že nekoupím cizí potravinu, ale jen speciality u nás většinou nevyráběné a nejvíc mě štvou výrobky pod tradiční českou značkou ( dnes patřící zahraničnímu majiteli ) a vyráběné v cizině , např. mražená Mochovská zeleniny z Rakouska. Nynější Brusel je potřeba rozehnat a to bez jakýchkoliv výsluh a zlatých padáků, zvolit nové obsazení ( max. v třetinovém počtu ) s novým zadáním pro Evropu.
0 0
možnosti

Kiebitz

27. 1. 2014 23:41
Patálie spíše s kvalitou, cizí mají lepší marketing
Tak mohou udat i méně kvalitní. Domácí je nějak na druhém místě. Chybí spotřebitelská lobby, co by šířila informace o skutečnosti, není v kapacitě státu zejm. malého. Tak vítězí leták supermarketu. Nápadné u tzv. akcí, to bývá smetiště. Nevýhoda miniaturního domácího trhu bez konkurence. Což u domácích není automatická garance hodnoty, spíše se zdá setrvačnost a lenost, než dobročinnost. Zájem o komplikované produkty umožňuje propašovat mnohé nevhodné suroviny. Nejen sůl a cukr, ale i převahu pšenice. U domků pensistům vnutila vláda ekologické pasporty, i v barvičkách, jak si stojí s náklady a vlídností k prostředí. U žárovek už také cosi připojeno, ač vyloučena cena, hodnocení by mělo být úplné, včetně ceny a životnosti. Temelín není levný, v ceně je i to tisíciletí, kdy bude šrot a odpad třeba hlídat. Lze tedy i u potravin stanovit škálu vlídnosti k zažívacímu traktu, u techniky průměrnou životnost.
0 0
možnosti