26. ledna 2015 7:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další Zemanův pasažér. Do Asie s ním letěla i Rittigova spojka z kauzy Nagyová

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Miloš Zeman během rozhovoru s českými novináři v Dušanbe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman během rozhovoru s českými novináři v Dušanbe. | foto: ČTK

PRAHA Paluba letadla při návštěvě Miloše Zemana v Kazachstánu ukrývala kromě vrbětického zbrojaře a komunistického podplukovníka další zajímavou postavu. S prezidentem se do Asie svezl také advokát Tomáš Jindra, údajná spojka Ivo Rittiga na Janu Nečasovou (dříve Nagyovou). Skrze něj se podle žalobců informace z BIS dostávaly právě k lobbistovi.

Přestože země ze střední Asie bývají často kritizovány pro nedodržování lidských práv, zájem o cestu s prezidentem Milošem Zemanem projevil i Tomáš Jindra z advokátní kanceláře Jindra & Partners. Jindra, Rittigův obchodní partner figuruje v kauze Nagygate.

Kdo je Tomáš Jindra

  • Odborník na obchodní právo z advokátní kanceláře Jindra & Partners, která sídlí hned vedle kanceláře Ivo Rittiga, a to v ulici U Prašné brány.
  • Ve své době patřil podle informací Mladé fronty Dnes k nejlépe placeným poradcům Petra Bendla, tehdejšího ministra zemědělství, a zároveň ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby.
  • Již několik let je Jindra podle tvrzení deníku označován za spojku Ivo Rittiga.
Tomáš Jindra (vpravo), odborník na obchodní právo z advokátní kanceláře Jindra...

Na seznam podnikatelské delegace, který podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka schvaloval Vratislav Mynář, se Jindra dostal jako zástupce firmy FOSFA a.s. Působí zde jako ředitel právního oddělení. „Zastupuji firmu FOSFA. Klient tam podepisoval nějakou smlouvu, tak si vzal právníka,“ uvedl pro server Lidovky.cz.

Vrchní žalobci z Olomouce obvinili pražského právníka z trestného činu ohrožení utajovaných informací. Tajné zprávy měly unikat v období od června do července 2012 z kanceláře Jany Nečasové (dříve Nagyové), tehdejší ředitelky kabinetu premiéra Petra Nečase. Právě Jindra je měl podle obžaloby předávat Ivo Rittigovi, část z nich se měla týkat přímo lobbisty. „Jindra byl v té době také v osobním a telefonickém kontaktu s Janou Nagyovou, která ho mimo jiné informovala o obsahu zpráv BIS, které by se mohly týkat aktivit podezřelých,“ napsal Ištvan Ústavnímu soudu.

Kdo letěl s Milošem Zemanem do Kazachstánu a Tádžikistánu

zobrazit: ostatní stránky dokumentu

Jak Mynář seznam členů delegace prověřoval a zdali mu nevadí, že je hlava státu spojována s podezřelými lidmi, nechtěl příliš komentovat. „Musíte rozlišovat: oficiální delegaci schvaluje Kancelář prezidenta republiky, a pak je delegace podnikatelská, kterou připravuje a pro nás je partnerem Svaz průmyslu a dopravy, případně Hospodářská komora,“ napsal serveru Lidovky.cz v sms zprávě. Na otázku, zdali tedy prezidentská kancelář pod jeho vedením členy ze seznamu už dále neprověřuje, neodpověděl.

Vrbětický zbrojař i komunistický podplukovník

Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, který má k dispozici seznam účastníků prezidentského zájezdu do Tádžikistánu a Kazachstánu, v početné podnikatelské delegaci doprovázel Miloše Zemana například zbrojař Petr Bernatík. Výbuchy jeho munice ve skladovém areálu ve Vrběticích děsily místní obyvatele několik měsíců.

Dalším z pasažérů byl i předlistopadový podplukovník Zdeněk Zbytek. Důvěrný přítel Miloše Zemana také zakládal jeho spřátelenou partaj Stranu práv občanů (dříve Zemanovci) a angažuje se v jihočeské buňce strany.

Psali jsme

hmHana Mazancová
Najdete na Lidovky.cz