Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Dělnická strana se šikuje dál. Jen pod jiným názvem

Česko

PRAHA Jen několik dnů po rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany (DS) je jasné, pod jakým názvem půjdou její příznivci do květnových voleb. To, že rozpuštění strany nebude mít na jejich účast při volbách žádný vliv, hlásal od začátku i předseda DS Tomáš Vandas.

„Nás takový verdikt nemůže v žádném případě zastavit ani odradit od naší činnosti, a právě proto jsme se rozhodli, že Dělnická strana bude v parlamentních volbách na jaře tohoto roku kandidovat jako Dělnická strana sociální spravedlnosti,“ uvedl Vandas.

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) vznikla v lednu 2004 jako Strana občanů republiky České (SOČR). Je spřízněnou stranou DS a sídlí na stejné adrese, jako sídlila Dělnická strana. Neměla však téměř žádné členy a prakticky nebyla činná. Pod současným názvem oficiálně působí od listopadu 2008 a je pod nadvládou představitelů Dělnické strany.

Členská základna DS má nyní zhruba tisíc členů. Sám Vandas počítá s tím, že se do DSSS přesune 90 procent jejich stoupenců a místních organizací.

Podle politologa Miroslava Mareše, který se zaměřuje na extremismus, však nehrozí, že by rozpuštění DS přineslo „nové“ dělnické straně velké množství příznivců.

„Myslím si, že to vyjde nastejno. Některé současné příznivce totiž odradí deklarování jejich nelegálnosti. Na druhou stranu jim může trochu zvýšit popularitu jimi předkládaný kult mučedníků,“ myslí si Mareš.

Podle jeho slov i kdyby došlo zpočátku k mírnému nárůstu popularity, nebude to mít nijak zásadní vliv na preference této strany při volbách. To, že strana bude působit pod novým názvem, není podle odborníků ničím překvapivým, I tak je ale rozhodnutí Nejvyššího soudu o rozpuštění DS důležité.

„Do jisté míry je to sice jen symbolické gesto, její rozpuštění však mělo význam. A to hlavně v tom, že stát vyjádřil to, co považuje za nepřístupné,“ dodal politolog Miroslav Mareš.

První předvolební mítinky DSSS začnou 27. března, kampaň by stranu měla stát 500 až 600 tisíc korun.

Autor: