6. února 2016 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

14. díl Kurzu právní sebeobrany: Co si ohlídat při stavbě

Kurz právní sebeobrany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurz právní sebeobrany | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Už vás nebaví žít v paneláku, hypotéky jsou teď výhodné, a tak se rozhodnete postavit si vlastní dům. Ostražitost se vyplatí od samého začátku. Jednak vás čeká celkem složité jednání se stavebním úřadem, jednak musíte mít opravdu pořádně sepsané smlouvy. Abyste totiž na vlastní stavbu ještě sami nedoplatili. Třeba ve chvíli, kdy se zpozdí zedníci.

Ještě než podepíšete smlouvu o dílo, na jejímž základě vám stavební firma postaví nový dům, nebo než si třeba nakoupíte drahý materiál, hlavně si ověřte, že skutečně můžete stavět tam, kde jste si to vysnili. „Aby byla stavba stavebním úřadem povolena, musí se pozemek nacházet na zastavitelném nebo přestavbovém, případně zastavěném území obce,“ upozorňuje Miroslav Dudek z kanceláře Schönherr.

Zda jde o některý z těchto typů území, zjistíte z územního plánu. Ten bude umístěný nejspíše na webu obce, na jejímž území chcete stavět. Pokud ne, nechají vás do něj nahlédnout na obecním úřadě. Připravte se na to, že s úředníky budete komunikovat v příštích týdnech a měsících možná častěji, než by vám bylo milé. „Postup začíná územním rozhodnutím, pokračuje vydáním stavebního povolení a končí až kolaudačním rozhodnutím,“ vypočítává jednotlivé úkony spojené se stavbou Miroslav Dudek.

Pokud však chcete stavět jen menší rodinný domek, zas až tak složité to nebude. Popsaná rozhodnutí a povolení nahradí pouhé souhlasy. I jejich získání sice znamená spoustu administrativy, na druhou stranu bývají spojeny s menšími nároky ze strany úřadů.