Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr Žák: Blanka je drahá a diletantská, Praha ji ale musí dokončit

Česko

  13:25aktualizováno  17:01
PRAHA - Proinvestovat 25 miliard korun na základě neplatné smlouvy? Ministr dopravy Zdeněk Žák tvrdí, že ví, jak problém s dostavbou tunelu Blanka vyřešit. Dodává ale, že do věci nemůže z vládní úrovně jakkoli zasáhnout. Pro exministra dopravy Zbyňka Stanjuru z ODS je představa proinvestovaných miliard na základě neplatné smlouvy šílená představa. Zmiňuje, že konzervace tunelu Blanka by teď podle expertů vyšla stejně draho jako jeho dostavění.

Nový ministr dopravy Zdeněk Žák. foto: MAFRA- Michal Šula

Ministr Žák: Praha si většinu problémů zapříčinila sama

 • "Jednostranné kroky však nevedou k ničemu. Má zkušenost z vedení resortu dopravy velí byť tvrdě, ale vytrvale vyjednávat.
  Jakákoliv jiná varianta než rychlé dokončení stavby způsobí Praze další škody. Většinu dnešních problémů si
  Praha zapříčinila sama a teď jen nese a ještě dlouho ponese nekompetentního vedení v minulosti.
  Byť mám jasnou představu o tom, jak bych v dané situaci postupoval, nemohu do záležitostí Prahy z pozice ministra jakkoliv zasáhnout.
  V praxi tak občané Prahy zažívají na vlastní kůži
  odvrácenou stranu demokracie a prakticky absolutní nezávislosti regionální samosprávy, kdy musí nést a platit důsledky činnosti nekompetentních elit, které si sami zvolili," řekl Žák. 
 • "Je poněkud kuriózní, že Praha zjistila těsně před dokončením stavby, že tunel buduje podle neplatné smlouvy. Obávám se, že se za zpochybněním smluv může skrývat daleko hlubší problém neochoty vedení města nést odpovědnost za kontroverzní rozhodnutí předchůdců.
  Osobně plně sdílím výhrady k
  diletantské přípravě takto zásadního díla. Téměř vše od přípravy, zvolených variant řešení až po financování stavby bylo špatně, takže vzniká jedno z nejdražších možných děl svého druhu na světě," dodal.

Bývalý šéf státní kasy a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek naopak vedení Prahy podle očekávání věří. Má za to, že jeho stranický kolega Tomáš Hudeček a další radní stopli projekt s péčí řádného hospodáře.

Adept ČSSD na post ministra dopravy Milan Chovanec odhaduje, že město čeká vleklý právní spor. Celá trojice se přitom shoduje, že Blanka je ryze pražským problémem a zásah z ministerské úrovně tu není namístě. Jakkoli zároveň připouštějí, že stavba může mít celostátní dopravní význam.

Do Hudečka se opřel především Stanjura. "To není hrdý postoj. Přijde mi to podivné, je to nenormální situace," řekl LN. "Letos, loni i předtím přece někdo likvidoval faktury, někdo je schvaloval, proplácel. Někdo navrhoval a schvaloval rozpočet, kde byly určitě i peníze na tuto investiční akci," zmínil exministr dopravy.

ČTĚTE TAKÉ

"Představa, že připustíme, že 25 miliard bylo investováno na základě od počátku neplatné smlouvy, mi přijde naprosto šílená," dodal s tím, že radní si možná chtějí vytvořit silnější pozici pro jednání s Metrostavem o ceně projektu.

Kalousek stranické kolegy brání. "Nevidím jediný důvod, proč bych měl nevěřit našim zastupitelům, že postupují s péčí řádného hospodáře. A s respektem k právnímu státu," uvedl. Tunel Blanka je podle něj pouze místní komunikací a spekulace o jeho zakonzervování nejsou namístě.

"Obávám se, že to bude vleklý právní spor, který ale musí vyřešit město Praha," řekl pravděpodobný šéf resortu dopravy v budoucí vládě Chovanec. Ministr dopravy Zdeněk Žák dává metropoli zapravdu jen v tom, že před proplacením víceprací musí mít Praha úplnou jistotu, že jsou faktury korektní.

Stavba Blanky se zastaví. Co teď s tím?

Bohuslav Svoboda po svém odvolání.

Bohuslav Svoboda (bývalý primátor za ODS)

"Nemyslím si, že jde o patovou situaci, ale řešení je v rukou TOP 09. Nás se na to nikdo neptá."

Karel Březina.

Karel Březina (bývalý radní pro dopravu za ČSSD)

"TOP 09 sociální demokraty vyzvala k jednání o vzniklé situaci. To se patrně odehraje začátkem příštího týdne. Mělo by se udělat maximum pro to, aby Pražané tou stavbou dál nebyli zatěžováni."

NEPOUŽÍVAT PRO VELKÉ FOTKY - Jiří Witzany

Jiří Witzany (bývalý opoziční zastupitel za SNK - ED)

"Praha by měla mít, a pokud nemá, tak by měla získat, důvěryhodné právní rozklady toho, zda je se smlouvou s Metrostavem možné něco dělat."

Milan Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD, stínový ministr dopravy)

"Je potřeba především hledat veřejný zájem v tom, aby stavba začala co nejdříve sloužit lidem. Obávám se, že to bude vleklý právní spor, který ale musí vyřešit Praha."

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny

Miroslav Kalousek (1. místopředseda TOP 09)

"Mám plnou důvěru v to, že primátor i další členové rady postupují s péčí řádného hospodáře. S plným respektem k právnímu státu. Pan primátor Hudeček mě o radu nepožádal a překvapilo by mě, kdyby to udělal. Je to otázka pravomocí na pražské úrovni. Tunel Blanka je místní komunikace."

Autor:

Mohlo by vás zajímat