Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Znovu na testy: téměř milion lidí ztratil páteční změnou pravidel bezinfekčnost

U nádraží v Pardubicích zahájilo provoz mobilní testovací centrum foto: ČTK

Praha - Lidí, kterým v pátek přestala platit bezinfekčnost získaná 21 dní po prvním očkování proti covidu-19, je podle dat k pondělí téměř 915 000. Sdělila to mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který data o epidemii spravuje, Lenka Svobodová. Vláda změnu přijala kvůli riziku šíření nakažlivější varianty koronaviru delta.
  16:13

„Jedná se o ty, co nemají dokončené očkovaní, jsou déle než 21 dní od první dávky a buď neměli covid, nebo od prodělání onemocnění uplynulo více než 180 dni,“ uvedla Svobodová.

Razantně se mění koronavirová pravidla u bezinfekčnosti, ruský soud projedná odvolání Applu

Za bezinfekční byli od 24. května považovaní lidé, od jejichž prvního očkování uplynuly tři týdny. Od zahájení očkování v Česku na konci loňského roku byla pravidla přísnější, musely uplynou dva týdny od podání druhé dávky nebo první u vakcíny Johnson & Johnson, která je jednodávková. Pro lidi, kteří covid-19 prodělali v posledních 180 dnech se pravidla nemění.

Znovu vláda ke zpřísnění podmínek přistoupila od pátku 9. července. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) před tím citoval odborná stanoviska, že před novou varinantou koronaviru delta chrání první dávka očkování jen z 33 procent. „Všichni, kdo mají dvě dávky, budou po dvou týdnech považovaní za chráněné. Ostatní se budou muset nechat testovat,“ uvedl k tomu ministr na začátku července.

Nová povinnost se okamžitě projevila i na počtech testů, těch PCR bylo provedeno přes 37 000 a antigenních testů téměř 93 000. V předchozí den to bylo o zhruba šestinu PCR a třetinu antigenních testů méně.

Pro prokázání bezinfekčnosti platí negativní antigenní test 72 hodin a negativní PCR test sedm ní. Doklad je nutný například pro návštěvy památek, divadla, koupališť nebo ubytování, využívání služeb jako kadeřník či wellness nebo účast na hromadných akcích jako jsou koncerty či sportovní akce. U sebe by ho měli mít také návštěvníci restaurací, provozovatelé jim ho ale nemají povinnost kontrolovat.

Nádraží a ‚obchoďák‘. V Praze otevřou dvě nová očkovací místa pro lidi bez objednání

Podle aktuálních dat o očkování zdravotníci aplikovali první dávku více než 5,26 milionu osob, tedy asi 49,2 procentům populace. U 3,9 milionu bylo očkování dvěma dávkami dokončeno. Celkově projevilo zájem o vakcínu 54,3 procenta populace, od pondělí se ale mohou očkovat na dvou místech v Praze i lidé, kteří se nezaregistrují předem.

Autor:

Mohlo by vás zajímat