Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
21. března 2012 8:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odposlechy hovorů Béma a Janouška skončily v ABL

Pavel Bém na tiskové konferenci k tunelu Blanka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém na tiskové konferenci k tunelu Blanka | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Odposlechy telefonátů z roku 2007 tehdejšího pražského primátora Pavla Béma s kontroverzním podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem získala v roce 2009 bezpečnostní agentura ABL. V té době ji ještě vedl nynější předseda poslanců vládních Věcí veřejných Vít Bárta.

Nahrávky údajně unikly ze svazku Bezpečnostní informační služby (BIS). Tajná služba to však popřela. Odposlechy ukazují, že Janoušek spolurozhodoval o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice města. Píše to deník MF Dnes.

Na nahrávkách se Peter Ďurica, který vedl na pražském magistrátu odbor obchodních aktivit, ptá Janouška, jestli podnikatel souhlasí s prodejem pozemků Dopravního podniku v pražských Dejvicích. "To je v pořádku. Velice kvalitní," odpovídá Janoušek.

ABL se přejmenovala

Minulý týden se agentura ABL přejmenovala na agenturu Mark2 Corporation.

 

Bém prý také v zaznamenaných telefonních hovorech zval Janouška na neformální poradu o podobě územního plánu a Ďurica zase na schůzku k tomu, jaká jména lidí má nahlásit do vedení akciových společností řízených magistrátem.

Vyjádření Janouška se deníku získat nepodařilo a Bém ani Ďurica nechtěli nahrávky komentovat. "S panem Janouškem nevedu žádné zpravodajsky atraktivní hovory," sdělil bývalý primátor. Již v minulosti se v médiích často spekulovalo o Bémových úzkých vztazích s Janouškem. Podle Béma je ale Janoušek pouze jeho "kamarád, se kterým hraje tenis".

Nahrané hovory zachycují období prvních sedmi měsíců roku 2007. MF Dnes údajně zjistila, že se ve stejném roce na Romana Janouška zaměřila BIS, když mapovala aktivity všech rozhodujících lobbistů v zemi. Tajná služba založila svazek s názvem SPIS a do něho ukládala i odposlechy, které povolil vrchní soud. Ze svazku se pak měly nahrávky v roce 2009 dostat k ABL.

Roman Janoušek. Prý vládne Praze, blízký přítel Pavla Béma.

BIS ale odmítla, že by odposlechy unikly od ní. "Únik jakýchkoliv soudem povolených odposlechů z BIS do podnikatelského prostředí, tedy i do agentury ABL, odmítám a vylučuji," řekl deníku mluvčí služby Jan Šubert.

Připustil, že se služba tematikou lobbistů zabývala, ale podrobnosti zveřejnit nemůže. Předseda poslaneckého klubu VV Bárta, který v roce 2009 ABL vlastnil, existenci a původ nahrávek nepotvrdil. "Nic o tom nevím," řekl.

Poslanec Jaroslav Škárka (nezařazený, dříve VV) prohlásil letos na začátku března během soudního procesu s Bártou, že šéf poslanců VV dostal na volební kampaň půjčku 200 milionů právě od Janouška a také od dalšího kontroverzního podnikatele Tomáše Hrdličky.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Bárta mu také údajně řekl, že každý z podnikatelů má ve Věcech veřejných třicetiprocentní podíl. Bárta ale u soudu popřel, že by měli Janoušek a Hrdlička se stranou cokoli společného. Státní zástupkyně viní Bártu z podplácení bývalých stranických kolegů - Škárky a Kristýny Kočí.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...