Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Advokátka Samková povede ve volbách do Evropského parlamentu kandidátku Alternativy pro ČR

Advokátka Klára Samková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokátka Klára Samková. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Advokátka Klára Samková povede ve volbách do Evropského parlamentu kandidátku euroskeptické Alternativy pro Českou republiku. Podporu jí vyjádřila i řada dalších politických subjektů, které se označují za euroskeptické a vlastenecké. Další kandidáti budou oznámeni začátkem března. Samková to ve čtvrtek řekla novinářům. Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 24. a 25. května.

Na druhém místě kandidátky bude místopředseda Alternativy pro ČR Luděk Nezmar, třetím předseda Svazu faremních zpracovatelů ČR a místopředseda politického hnutí Změna pro lidi Ivan Hrbek, čtvrtý pak jeden zakladatelů Strany svobodných, který založil nový subjekt Liga svobody Milan Vodička, uvedla Samková. Podporu jí vyjádřilo také brněnské hnutí Slušní lidé či spolek Islám v ČR nechceme. Další jména na kandidátce advokátka oznámí začátkem března, zároveň vyzvala další ideové podobně smýšlející subjekty, aby se k ní připojily.

„Kandidují za nás nezávislí občané, které možná znáte díky jejich veřejnému působení. Kandidují za nás lidé, kteří už léta pracují na tom, aby právo a svoboda zvítězily nad regulacemi, cenzurou a státní buzerací,“ stojí na stránkách uskupení. Podporu Samkové vyjádřil například jeden ze zakladatelů Strany svobodných Milan Vodička, který založil novou stranu Liga svobody, zastoupeno bude také brněnské hnutí Slušní lidé či hnutí Změna pro lidi.

Jako ideová východiska pro volby do EP Alternativa pro ČR na svém webu označila například odmítání eura a islámu v ČR, či „experimentů s multikulti, gender a homosexualismem, jakož i neomarxistických ideologií“, za další cíl označila boj proti „zbabělé migrační politice EU“. 

„Jsme si vědomi toho, že vystoupit z EU je téměř nemožné. Stačí se podívat jaké obrovské problémy má s brexitem Velká Británie,“ uvedla ve čtvrtek Samková. Jejím cílem je vrátit EU do stavu před Lisabonskou smlouvou. Advokátka následně označila EU za nepřítele a zdůraznila, že „bojové pole nevyklidí“, byť jsou pravomoci EP podle ní omezené.

Minule jí kandidaturu překazil Český rozhlas

Samková měla před pěti lety vést do evropských voleb hnutí Úsvit Tomia Okamury. Po odvysílání reportáže Českého rozhlasu dva týdny před hlasováním hnutí Samkovou vyzvalo, aby sama odstoupila kvůli podezření, že údajně oklamala Českou spořitelnu a skrytě pomohla oddlužit jednu z firem. Samková tehdy tvrdila, že ji i hnutí chce někdo zdiskreditovat. Ve čtvrtek Samková uvedla, že Okamurova SPD spolupráci v nadcházejících volbách odmítla.

Letos v lednu Samková podala vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové trestní oznámení na novináře Janka Kroupu a Jana Pokorného a Český rozhlas, který je zaměstnává. Viní je, že před pěti lety v reportáži, kvůli níž odstoupila z voleb do EP, použili dokumenty získané trestným činem. Médiím řekla, že v kauze vysílané rozhlasem nepadlo žádné trestní oznámení a nikdo nebyl poškozen. Spolu s poškozením dobrého jména advokátky se podle Samkové novináři dopustili trestných činů maření voleb a rozvracení republiky. Český rozhlas v reakci uvedl, že se vyjádří, až bude znát obsah trestních oznámení.

Samková uvedla, že materiály použité v reportáži vynesla z její advokátní kanceláře její tehdejší asistentka, za což byla pravomocně odsouzena. K trestnímu oznámení na Kroupu a jeho přímého nadřízeného Pokorného Samková podle svého vysvětlení přistoupila až nyní, protože čekala na definitivní verdikt nad bývalou zaměstnankyní. Advokátka také chce, aby se případem zabývaly příslušné parlamentní orgány. Ukázalo se podle ní, že novináře nikdo nemůže donutit ke zbavení mlčenlivosti, o což v průběhu let žádala bez úspěchu Radu Českého rozhlasu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE HR MANAŽERA - OBLAST VZDĚLÁVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 42 000 Kč