21. června 2013 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aféra stáhla ODS na historické dno, volilo by ji jen 8 procent lidí

Petr Nečas (vpravo) s Martinem Kubou (vlevo) na výkonné radě ODS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas (vpravo) s Martinem Kubou (vlevo) na výkonné radě ODS. | foto: MAFRA - PETR TOPIČ

PRAHA Podpora ODS se po nynější aféře kolem šéfky kabinetu odstupujícího premiéra Petra Nečase propadla na dosavadní dno, podle průzkumu agentury ppm factum by ji volilo jen osm procent. Strana má nejmenší podporu, jakou kdy měla.

ČSSD by s přehledem vyhrála volby. S druhými komunisty by ve Sněmovně dala dohromady 119 poslanců, vyplývá z průzkumu agentury z posledního týdne, který novinářům představil Jan Herzmann.

ČTĚTE TAKÉ

Kdyby se teď konaly volby, obsadila by ODS ve Sněmovně 18 křesel. TOP 09 by jich měla 37. Získala by 15 procent hlasů. Podle Herzmanna se tak zdá, že tato strana kvůli nynějšímu skandálu zatím neutrpěla. LIDEM a Věci veřejné by nepřekročily pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do dolní komory.

V dolní komoře by usedli ještě lidovci. Volilo by je 7,5 procenta lidí. Získali by tak 15 mandátů. Voliči a voličky by poslali do parlamentních lavic i 11 zemanovců. Měli by 6,6 procenta hlasů. Podle Herzmanna se nynější kauza na podpoře občanských demokratů podepsala. Ani po takzvaném sarajevském atentátu v roce 1998 se přízeň voličů nepropadla tak nízko, tehdy měla ODS necelých devět procent.

Budoucí model koalice?

ČSSD by nyní mohla sestavit vládu se zemanovci a KDU-ČSL, měla by 104 poslance, uvedl průzkum ppm factum. S TOP 09 by ČSSD měla 115 mandátů.

"Preference ODS jsou tragické. Když padne premiér kvůli aféře, klesají preference strany," komentoval to místopředseda strany Tomáš Chalupa. Věří, že Miroslava Němcová jako kandidátka na premiérku "přináší naději České republice, vládě i ODS", uvedl.

Herzmann řekl, že levice výrazně posílila. ČSSD by dali hlas tři z deseti volících. Získala by ve Sněmovně 78 křesel. Komunisté by měli 41 poslanců, poslalo by je tam 16 procent voličů.

"Sociální demokracie by měla při sestavování vlády klíčovou pozici. Doslova a do písmene by si mohla vybrat nevěstu, či dokonce nevěsty," uvedl Herzmann. Přestože si lidé přejí velkou změnu, k volebním urnám by vyrazila asi jen polovina voliček a voličů. Do průzkumu se zapojilo 945 lidí nad 18 let.

AKTUÁLNÍ VÝZKUM AGENTURY CVVM

Podle aktuálního průzkumu společnosti CVVM by ODS získala 13 procent hlasů všech lidí, kteří plánují jít k volbám. Model nezahrnuje občany, kteří nejsou rozhodnuti se voleb zúčastnit. Podle CVVM by hlasování vyhrála ČSSD, která by dosáhla hranice 35 procent hlasů. Druhá KSČM by získala 18,5 procenta a třetí TOP 09 17 procent hlasů. Do Sněmovny by se dostali také lidovci, naopak Strana práv občanů - zemanovci a Strana zelených by do horní komory Parlamentu nepronikly, uvádí CVVM. Téměř čtvrtina lidí v průzkumu řekla, že k volbám rozhodně nepůjde.

Lidovky.cz, ČTK