Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volba Němcové? Vyprahlá ODS, zimní královna i skleněný útes

Česko

  18:45
PRAHA - Pro TOP 09 i LIDEM je Miroslava Němcová jako kandidátka občanských demokratů na premiérku přijatelná. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg i šéfka LIDEM Karolína Peake ale uvedli, že bude těžké najít za Němcovou náhradu na postu předsedkyně sněmovny.

Miroslava Němcová a Martin Kuba. foto: ČTK

"Paní Němcové si velice vážím, je to vážená dáma. Jenže touto volbou uděláme někde jinde díru," řekl Schwarzenberg. Podle něj je ODS personálně vyprázdněnou stranou, když musí při hledání kandidáta na premiéra vytrhnout někoho z jiného důležitého postu. Pro nového předsedu dolní komory by koalice musela ve Sněmovně sehnat alespoň 101 hlasů, stejně jako pro vyslovení důvěry vládě. Personální volba je navíc tajná.

ČTĚTE TAKÉ:

Grémium ODS se shodlo na tom, že kandidátkou strany na premiérku bude právě Němcová. S návrhem půjde strana v pátek za prezidentem Milošem Zemanem.

Hlas feministek: Kapitánka lodi, která se potápí

Miroslava Němcová to v případné roli české premiérky nebude mít snadné, sdělili zástupkyně organizací pro rovné příležitosti. Podle nich jde o takzvaný jev nazvaný "skleněný útes", kdy se ženy do vedoucí pozice dostávají v době krize.

"Obecně je pozitivní, že bychom měli premiérku. Je ale alarmující, že by žena na takový post nastoupila v době, kdy hrozí pravděpodobnost předčasných voleb," řekla ředitelka asociace pro rovné příležitosti Gender Studies Helena Skálová.

Podobně vidí situaci také ředitelka Fóra 50% Jana Smiggels Kavková, podle které se Němcová stává "kapitánkou na lodi, která se potápí". Smiggels Kavková zároveň připouští, že nominace Němcové je ze strany ODS to nejlepší řešení.

"Vhodnějšího kandidáta by těžko hledali. Je typické, že tuhle nabídku dostala v době, kdy její vlastní strana je v hluboké krizi. A pozice případné premiérky nebude vůbec jednoduchá."

"Já si paní předsedkyně velmi vážím, mám ji rád a rád s ní usednu ve vládě," komentoval nominaci Němcové ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) pro Lidovky.cz. Rozhodnutí ODS ale považuje za "obdivuhodnou politickou neobratnost", neboť strana touto nominací zároveň vytvořila nový problém.

ČSSD: Němcová není kompetentní v ekonomice a nemá žádné zkušenosti s výkonnou mocí

Sněmovna teď totiž bude muset hledat nového předsedu dolní komory, neboť tuto funkci dosud zastávala právě Němcová. "Svědčí to o personální vyprahlosti ODS," dodal Kalousek.

"Nemám osobně vůči paní Němcové žádné výhrady," uvedla předsedkyně LIDEM Karolína Peake. I ona však podotkla, že vznikl "velký problém", když nyní sněmovna bude muset hledat nového předsedu.

Podle ČSSD je navržení dosavadní předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) na premiérku rizikem pro celou zemi. Politička není kompetentní v ekonomice a nemá žádné zkušenosti s výkonnou mocí, sdělil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Zimní královna

"Zdá se, že krize ODS je mnohem hlubší, než jsme si mysleli. Navrhnout uprostřed recese ekonomicky nekompetentní premiérku bez sebemenších exekutivních zkušeností je riziko pro celou zemi," uvedl v textové zprávě Sobotka. "Paní Němcová je jako dlouholetá představitelka ODS spoluodpovědná za chybné reformy a nespravedlivou politiku vlády v minulých letech, a nelze proto od ní čekat žádnou nápravu. Její pravicovou vládu nepodpoříme," dodal.

Sociální demokracie na rozdíl od stran dosavadní koalice - ODS, TOP 09 a LIDEM - usiluje o rozpuštění sněmovny a uspořádání předčasných voleb.

Podle místopředsedy největší opoziční strany Michala Haška má Němcová pouze zakrýt "pravou podstatu vlády kmotrů a politické korupce". "Miroslava Němcová se tak má stát zimní královnou, která bude bojovat o každý další den u moci bez ohledu na zájmy České republiky a jejích občanů," uvedl v tiskovém prohlášení Hašek.

Autoři: ,