Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Premiérka Němcová má můj 101. hlas, naznačil poslanec Doktor

Česko

  13:10
Pokud bude koalice ODS, TOP 09 a LIDEM potřebovat 101. hlas, poslanec Michal Doktor (Jihočeši 2012) by ho mohl poskytnout. Doktor to naznačil v rozhovoru pro Lidovky.cz, kde vyzvihl premiérskou nominaci šéfky sněmovny Miroslavy Němcové (ODS). „Po 15 letech společně strávených v politice už teď moji odpověď dobře zná,“ uvedl bývalý občanský demokrat.

Michal Doktor. foto: ČTK

Lidovky.cz: Jak vnímáte nominaci Miroslavy Němcové na post premiérky?
Vnímám Miroslavu Němcovou jako člověka, kterého si v ODS nesmírně vážím. Vždy, když bylo ve straně srocení mužů, ona stála stranou s chladnou hlavou. Jako jediná z členů vedení ODS se byla ve čtvrtek a v pátek (bezprostředně po razii na Úřadě vlády, poz. red.) schopná jasně věci postavit a poukázat na to, že jde o vážný problém.

Proč se hledá 101. hlas?

Miroslava Němcová při rozhovoru pro LN v roce 2010.

Koalice ODS, TOP 09 a LIDEM má v současnosti podporu 100 poslanců. Polovina z nich je v klubu ODS, dalších 42 u TOP 09, zbylou osmici vede šéfka LIDEM Karolína Peake. 101 hlasů potřebuje vláda ve sněmovně například ve chvíli, kdy rozhoduje o přehlasování veta Senátu nebo prezidenta republiky. Na samotné získání důvěry stačí kabinetu - díky Romanu Pekárkovi a Davidu Rathovi v cele - i aktuální stovka hlasů.

Lidovky.cz: Býval jste ekonomickým expertem občanských demokratů. Němcová za sebou podobné zázemí nemá. Myslíte si, že může zvládnout řízení kabinetu za situace, kdy právě ekonomické otázky a nastartování hospodářského růstu patří mezi jedny z nedůležitějších?
Paní Němcová byla vždy dost moudrá na to, aby ve věcech, u kterých sama nevidí dostatečně do hloubky, požádala o radu a odborný názor. Aby si mohla sama vlastní pohled dostatečně probloubit.

Lidovky.cz: Byl byste ochotný uvažovat o tom, že byste kabinet pod jejím vedením podpořil?
Bude záležet na postoji pana prezidenta, jestli ji sestavením vlády skutečně pověří. A já si nemyslím, že s takovým prohlášením vystoupí v pondělí nebo v úterý. Podle mne si budeme muset počkat ještě déle.

Lidovky.cz: Nicméně v zisku nominace by jí mohl pomoci i váš hlas. Například v momentě, kdy by si Miloš Zeman usmyslel, že bude chtít po adeptovi na budoucího předsedu vlády 101 podpisů poslanců, které kabinetu zajistí většinovou podporu sněmovny - počítáno i se dvěma poslanci, kteří jsou ve vězení. Byl byste v takovém případě ochotný se Němcové podepsat?
Věřte, že po 15 letech společně strávených v politice Miroslava Němcová už teď moji odpověď dobře zná.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...