21. června 2013 13:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman přijal v Lánech Němcovou. Rozhodne, jestli se stane premiérkou

Miroslava Němcová a Martin Kuba přijíždějí do Lán za prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Němcová a Martin Kuba přijíždějí do Lán za prezidentem Milošem Zemanem. | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

LÁNY Na zámku v Lánech na Kladensku odpoledne začala schůzka prezidenta Miloše Zemana s kandidátkou ODS na premiérku Miroslavou Němcovou. Nynější šéfka Poslanecké sněmovny by mohla nahradit Petra Nečase (ODS), který na premiérský post rezignoval kvůli kauze kolem své blízké spolupracovnice Jany Nagyové.

S Němcovou do Lán dorazil v černém BMW přesně v půl druhé i první místopředseda ODS Martin Kuba. Němcová se usmála na přítomné novináře, na pozdrav jim kývnul i Kuba. Příjezd kromě zástupců médií sledovali i čtyři turisté v.penzijním věku.

Navečer se Zeman sejde i se zástupci TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem. Další jednání s lídry sněmovních stran má naplánované na sobotu a neděli.

Zda prezident Němcovou pověří sestavením vlády, není jasné. Výsledky jednání o východisku ze současné situace chce Zeman oficiálně představit až na tiskové konferenci v úterý.

ČTĚTE TAKÉ

Němcovou na premiérku nominovalo ve středu grémium ODS. Rozhodnutí pak ve čtvrtek potvrdily širší vedení strany a kluby senátorů, poslanců a europoslanců ODS. Němcová je přijatelná rovněž pro dosavadní koaliční partnery z TOP 09 a LIDEM, se kterými by se občanští demokraté chtěli domluvit na sestavení nové vlády. Partneři ale tvrdí, že bude těžké najít za Němcovou náhradu v čele Sněmovny. Opozice žádá předčasné volby.

ČTK, kalJan Kálal

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!