Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Agrofert podle europoslanců vybízel k odmítnutí rezoluce kritizující Babiše. Holding se nařčení brání

Česko

  12:24aktualizováno  13:35
Štrasburk/Brusel/Praha - Holding Agrofert prostřednictvím twitteru vybízel některé poslance Evropského parlamentu, aby hlasovali proti rezoluci kritizující střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedlo to v úterý několik europoslanců. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ČTK sdělil, že europoslanci tak získali možnost mít vyvážené informace. Organizace Transparency International (TI) postup holdingu kritizovala. Očekává se, že velká většina europoslanců při středečním hlasování usnesení schválí.

Premiér Andrej Babiš. foto: Reprofoto: ČTK

Připravená rezoluce EP vychází z dubnové konečné auditní zprávy Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů, neboť nadále ovládá Agrofert, který vložil do svěřenských fondů. Holding proto nemá podle auditorů nárok na dotace ze strukturálních fondů EU. Český premiér s tímto závěrem nesouhlasí a tvrdí, že převedením firmy do fondů vyhověl českému zákonu o střetu zájmů.

Europoslanci hodlají podle návrhu usnesení vyzvat české úřady, aby začaly Babišovu situaci efektivně řešit. Komise by zase podle nich měla vůči Česku uplatnit nové pravidlo, které umožňuje zastavit přísun unijních peněz do zemí, jež účinně nepostupují proti korupci či střetu zájmů.

Většina evropských zákonodárců se dlouhodobě staví k situaci předsedy české vlády kriticky. Europarlament už loni velkou většinou hlasů schválil podobné usnesení vyzývající Babiše, aby se konfliktu zájmů zbavil. 

Podle německého zeleného europoslance Daniela Freunda se Agrofert snažil před středečním hlasováním zákonodárce přesvědčit, že premiér žádný konflikt zájmů nemá.

„Divím se: pokud nemají ŽÁDNÉ napojení na Babiše, proč po mě chtějí, abych hlasoval PROTI rezoluci?“ napsal dlouhodobý kritik Babišova přístupu Freund na twitteru, kde zveřejnil i text výzvy. Podle bruselského webu Politico našlo „celkem podivnou“ zprávu na svých twitterových účtech „několik poslanců“.

„Považujeme takovou formu komunikace za seriózní a přijatelnou. Důvod je jednoduchý: v rámci auditu Evropské komise jsme nebyli nijak vyslyšeni a neměli jsme možnost se jakkoli vyjádřit,“ sdělil ČTK mluvčí Agrofertu Hanzelka. 

Podle něj tak mají europoslanci možnost seznámit se se stanoviskem koncernu, který jakýkoliv Babišův střet zájmů směrem k Agrorofertu odmítá. „Vzkaz jsme adresovali primárně europoslancům, ale de facto i širší veřejnosti. Využili jsme pro komunikaci sociální síť Twitter. Považujeme takovou formu komunikace za seriózní a přijatelnou,“ napsal Hanzelka na dotaz webu Lidovky.cz. „Vzkaz jsme zaslali těm europoslancům, u kterých jsme z veřejně dostupných zdrojů dohledali twitterový účet a bylo možné jim prostřednictvím této sociální sítě odeslat zprávu. Každému individuálně. Nešlo o hromadnou zprávu,“ upřesnil.

Premiér Andrej Babiš.
Hlasování o nedůvěře vlády.

„Poslance EP také chceme seznámit s naší společností a odkazujeme je na náš web, kde mohou najít bližší informace o Agrofertu – kdo jsme, co vyrábíme, kolik lidí zaměstnáváme a že podnikáme zcela podle platných zákonů,“ doplnil Hanzelka.

Postup Agrofertu v úterý značila za nepatřičný TI, která audit firem okolo Babiše iniciovala. „Dlouhodobé ignorování střetu zájmů ze strany premiéra nás dostalo do paradoxní situace, kdy koncern, který s premiérem nemá mít nic společného, ho nestandardním poloveřejným způsobem brání přímým oslovováním konkrétních politiků,“ uvedl vedoucí analytik TI ČR Milan Eibl.

Autor: