130 let

Jednání se dostávají do slepé uličky a trošku ztrácejí smysl. Ministerstvo zdravotnictví v těch podstatných věcech názor univerzity neslyší, říká rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Akademici se postavili Julínkovi

Česko
  •   9:29
BRNO - Plány ministerstva zdravotnictví mohou zhoršit podmínky pro výuku a výzkum a podepsat se tak i na kvalitě péče o pacienty. Zástupci Masarykovy univerzity, kteří dosud mlčeli, se poprvé vyjádřili k reformě fakultních nemocnic. Ty by tak například mohly zůstat bez studentů doktorských programů.
Brněnští akademici se stejně jako jejich kolegové z Univerzity Karlovy postavili proti návrhu zákona o univerzitních nemocnicích. „Poslední návrh jsme od ministerstva dostali v pátek a odmítáme ho,“ uvedl včera rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala k návrhu předloženému ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem.

Času na dohodu přitom moc nezbývá. Školy mají obavu především z toho, že od září, tedy před případným přijetím zákona o univerzitních nemocnicích, se fakultní nemocnice podle plánu Julínkova ministerstva přemění na akciovky ve stoprocentním vlastnictví státu. Pokud se tak stane, nelze vyloučit, že to bude znamenat i konec dosavadní praxe, kdy se studenti doktorských programů zároveň podílejí na zajištění běžné zdravotní péče.

Provoz nemocnice to prý nijak neohrozí
V brněnských fakultních nemocnicích má Masarykova univerzita v současnosti 576 doktorandů. „Záleží i na oborech, ty teoretické, jako biochemie, se nemocnice nemusejí až tak dotknout. Ale lidé z klinických oborů, kterých máme dvaadvacet, se profilují především v denní práci, chodí ráno na vizitu, na ambulanci, na operační sály. A z té jejich práce se deleguje další vědecká činnosti,“ vysvětlil děkan lékařské fakulty Jan Žaloudík.

„Provoz nemocnice by to nijak neohrozilo. Navíc nevím, proč by sem nemohli docházet i poté, co budeme akciovka,“ namítá ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus s tím, že jde o uměle vykonstruované obavy.

Jednání se dostávají do slepé uličky
Fiala sice věří, že při jednání o zákonu o univerzitních nemocnicích zvítězí zdravý rozum, na svém ale trvá. Kritizuje především vyjmutí výzkumu v nemocnicích z přímé kompetence univerzit. „Nemůžeme akceptovat takovou podobu zákona, která ve svých důsledcích vyvádí výzkum ven z univerzit. To je krok zpět,“ zdůraznil. Výzkum musí podle něj být propojen s výukou a univerzita musí garantovat jeho kvalitu. „Je nešťastné, pokud se chce odtrhávat část medicínská, zdravotně-pečovatelská od té vývojové, výzkumné, případně učitelské. Kdo hledá les zvlášť na šišky, zvlášť na kapradí a zvlášť na dříví, ten se nedohledá. Optimálně funguje jen les, kde jsou šišky, kapradí a dříví,“ přirovnává Žaloudík.

Dosud zůstávala Masarykova univerzita spíš stranou, i když Julínkovy plány ostře kritizovala už většina vysokých škol. Na rozdíl od jiných se až tak ani nebránila převodu fakultních nemocnic na akciové společnosti. „Jednání se však dostávají do slepé uličky a trošku ztrácejí smysl. Ministerstvo zdravotnictví v těch podstatných věcech názor univerzity neslyší,“ míní rektor Petr Fiala.
Autor: Jiřina Veselá
  • Vybrali jsme pro Vás