22. dubna 2017 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Akce 'za plameňáka' se v Jihlavě konat nebude. Zoo ji dle organizátorů nechce

K incidentu s opeřenci došlo minulý pátek krátce po poledni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K incidentu s opeřenci došlo minulý pátek krátce po poledni. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

PRAHA Nejprve pochod městem, poté setkání s novináři a následně diskuze u „kulatého stolu“. Obyvatelé Jihlavy chtěli společnou akcí podpořit místní zoologickou zahradu, v níž byl na začátku března dětmi ubit a ukamenován plameňák. Žádná událost se ale nakonec neuskuteční. Podle organizátorů o ni vedení zoo nestojí, údajně kvůli obavám z nařčení z rasismu. Ředitelka instituce se hájí, že ji nikdo v této souvislosti nekontaktoval.

Pochod, kterým chtěli jihlavští občané vyjádřit dlouhodobou nespokojenost s bezpečnostní situací v krajském městě a podpořit místní zoo po incidentu s plameňákem, se měl uskutečnit na začátku dubna. Kvůli obavám z rasistických a xenofobních útoků jej ovšem organizátoři raději zrušili. Pochod mělo následně nahradit setkání veřejnosti se zástupci města a novináři, nedošlo ale ani něj. Neúspěchem skončila rovněž snaha o uspořádání diskuze u „kulatého stolu“.

„Plánovaná akce na podporu zoologické zahrady se konat nebude. Situace dospěla do fáze, kdy od toho zoo dává ruce pryč. Chybí nám k tomu partner, který od počátku evidentně nechce,“ řekl serveru Lidovky.cz organizátor Erik Mesarč s tím, že se vedení zoo pokoušel několikrát kontaktovat, odpovědi se však nedočkal.

K incidentu s opeřenci došlo minulý pátek krátce po poledni.
Výběh plameňáků v jihlavské zoo.

Jedním z důvodů, proč taková situace nastala, podle něj můžou být obavy ze strany zoo, aby si nepoškodila svou image. „Cokoliv se týká etnických menšin, tak je u nás zvykem o tom nemluvit, abychom náhodou nebyli rasisté. To se nám nelíbí,“ narážel Mesarč na skutečnost, že pachateli byly děti romského původu. „Náš zájem byl, aby způsobená škoda byla rodinami uhrazena, o to jediné nám celou dobu jde,“ doplnil.

Ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková se ovšem hájí, že ji nikdo s cílem uspořádat podobnou událost nekontaktoval. „Nevím, s kým mluvili. Mě žádní organizátoři o svolení nežádali a ani mě s účelem a průběhem akce neseznámili,“ uvedla pro Lidovky.cz. Podle ní tak nejspíš vznikl informační problém.

Výběh plameňáků v zoo v Jihlavě.

Výběh plameňáků v zoo v Jihlavě.

Zda by se akci podobného typu bránila, kdyby o ni věděla, či jestli by mohla zoo uškodit, nevyloučila. „Těžko se mi k tomu vyjadřuje, když nevím, jaký by měla průběh a charakter.“

Děti už pracovaly, rodiče škodu nezaplatily

Děti, které plameňáka zabily, si už v zoologické zahradě odpracovaly svou první slíbenou brigádu, jak v týdnu upozornil server iDnes.cz. „Byly tu zatím jednou, tři děti a dospělá žena, pravděpodobně matka jednoho z nich, a zametaly přístupové cestičky,“ uvedla ředitelka.

Otec jednoho chlapců už ji prý i kontaktoval, že by si děti brigádu zopakovaly, ředitelka ovšem opětovnou výpomoc školáků odmítla. „Původní domluva zněla, že přijdou tatínci a děti. Kdyby nám chtěl někdo pomoct, pro nás by byla účinější pomoc dospělých,“ řekla Kubíková. Na tom, aby rodiče s dětmi skutečně přišli, ale netrvá. Uhrazena dosud ještě nebyla ani škoda za zabitého plameňáka, kterou zoo už dříve odhadla na zhruba 50 tisíc korun. Záležitost mají v současné době na starosti právníci obou stran.

Samec ukopaný k smrti
K incidentu s opeřenci došlo v pátek krátce po poledni. Trojice romských školáků ve věku pět až osm let přelezla plot v jihlavské zoo a zaútočila klacky a kameny na skupinu plameňáků karibských. Šestnáctiletého samce chlapci dokonce ukopali k smrti. Poté, co si jejich počínání všiml elektrikář, se dali na útěk.

Ze zoologické zahrady se dostali zadním vchodem. Strážníci je ovšem díky kamerovému systému mohli sledovat. Hlídka děti dostihla a zadržela v centru města na Jakubském náměstí.

V jihlavské zoo žije několik desítek plameňáků.

Pro jihlavskou zoologickou zahradu jde o první podobný tragický případ po několika letech. Naposledy návštěvník zaútočil na zvíře v létě 2004, kdy rovněž plameňákovi přerazil nohu ocelovou tyčí. Před třemi roky pak v zoo řádili zloději zvířat, jimž se podařilo odnést tři kaloně a jednu želvu.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz