Podle organizátora Erika Mesarče hrozilo, že by se akce zúčastnili také pravicoví extrémisté a lidé s nenávistnými názory, jimž by případná účast mohla přinést politické body, na což upozornil i server Romea.cz.
Případ dětmi ubitého plameňáka v jihlavské zoo vyvolal v zahraničí pohoršení![]() |
„Padlo třeba jméno aktivisty Martina Konvičky, který, kdyby přijel, mohl by nám vzít otěže z rukou. Z pochodu by se pak mohlo stát něco, co jsme nechtěli,“ uvedl pro server Lidovky.cz. Konvička jakýkoliv zájem na události popřel. „Případ plameňáka jsem zaznamenal, ale o pochodu slyším prvně,“ reagoval krátce pro server Lidovky.cz. O událost se zajímala i jihlavská policie. „Situaci jsme prověřovali, nicméně organizátor od záměru upustil sám,“ řekla její mluvčí Dana Čírtková.
Pochod, který se měl v Jihlavě uskutečnit na začátku dubna, nahradí s velkou pravděpodobností setkání veřejnosti se zástupci města a novináři. O přesném programu a místu konání organizátoři zatím jasno nemají, uvažují symbolicky o prostorách uvnitř zoo či přilehlém letním kinu.
Samec ukopaný k smrti
K incidentu s opeřenci došlo v pátek krátce po poledni. Trojice školáků ve věku pět až osm let přelezla plot v jihlavské zoo a zaútočila klacky a kameny na skupinu plameňáků karibských. Šestnáctiletého samce chlapci dokonce ukopali k smrti. Poté, co si jejich počínání všiml elektrikář, se dali na útěk.
Ze zoologické zahrady se dostali zadním vchodem. Strážníci je ovšem díky kamerovému systému mohli sledovat. Hlídka děti dostihla a zadržela v centru města na Jakubském náměstí.
Pro jihlavskou zoologickou zahradu jde o první podobný tragický případ po několika letech. Naposledy návštěvník zaútočil na zvíře v létě 2004, kdy rovněž plameňákovi přerazil nohu ocelovou tyčí. Před třemi roky pak v zoo řádili zloději zvířat, jimž se podařilo odnést tři kaloně a jednu želvu.