Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jihlavou měl projít 'pochod za plameňáka'. Kvůli obavám z rasismu byl zrušen

Plameňák karibský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plameňák karibský | foto: Martin Pettitt/Wikimedia

PRAHA Případ plameňáka, jehož minulý týden ubily a ukamenovaly tři děti v jihlavské zoo, není podle místních obyvatel ojedinělým incidentem. Dlouhodobě nespokojení s bezpečnostní situací ve městě se proto rozhodli uspořádat pochod, jímž chtěli dát najevo svůj nesouhlas a vyjádřit podporu zoologické zahradě. Kvůli obavám z rasistických a xenofobních útoků jej ovšem nakonec raději zrušili.

Podle organizátora Erika Mesarče hrozilo, že by se akce zúčastnili také pravicoví extrémisté a lidé s nenávistnými názory, jimž by případná účast mohla přinést politické body, na což upozornil i server Romea.cz.

„Padlo třeba jméno aktivisty Martina Konvičky, který, kdyby přijel, mohl by nám vzít otěže z rukou. Z pochodu by se pak mohlo stát něco, co jsme nechtěli,“ uvedl pro server Lidovky.cz. Konvička jakýkoliv zájem na události popřel. „Případ plameňáka jsem zaznamenal, ale o pochodu slyším prvně,“ reagoval krátce pro server Lidovky.cz. O událost se zajímala i jihlavská policie. „Situaci jsme prověřovali, nicméně organizátor od záměru upustil sám,“ řekla její mluvčí Dana Čírtková.

Pochod, který se měl v Jihlavě uskutečnit na začátku dubna, nahradí s velkou pravděpodobností setkání veřejnosti se zástupci města a novináři. O přesném programu a místu konání organizátoři zatím jasno nemají, uvažují symbolicky o prostorách uvnitř zoo či přilehlém letním kinu.

Samec ukopaný k smrti

K incidentu s opeřenci došlo v pátek krátce po poledni. Trojice školáků ve věku pět až osm let přelezla plot v jihlavské zoo a zaútočila klacky a kameny na skupinu plameňáků karibských. Šestnáctiletého samce chlapci dokonce ukopali k smrti. Poté, co si jejich počínání všiml elektrikář, se dali na útěk.

Ze zoologické zahrady se dostali zadním vchodem. Strážníci je ovšem díky kamerovému systému mohli sledovat. Hlídka děti dostihla a zadržela v centru města na Jakubském náměstí.

Pro jihlavskou zoologickou zahradu jde o první podobný tragický případ po několika letech. Naposledy návštěvník zaútočil na zvíře v létě 2004, kdy rovněž plameňákovi přerazil nohu ocelovou tyčí. Před třemi roky pak v zoo řádili zloději zvířat, jimž se podařilo odnést tři kaloně a jednu želvu.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...