Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
31. října 2019 17:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aktivisté na rypadle u Mostu ukončili protest proti těžbě uhlí. Vydrželi tam dvě mrazivé noci

Aktivisté na skrývkovém bagru ve Vršanech na Mostecku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté na skrývkovém bagru ve Vršanech na Mostecku. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

MOST Skupinka aktivistů ukončila téměř třídenní protest proti těžbě uhlí na velkorypadle v lomu ve Vršanech na Mostecku. ČTK to řekla jedna z aktivistek. Na stroj vylezlo osm osob v úterý ráno na protest proti zvažovanému prodeji elektrárny Počerady firmě Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Po 60 hodinách sestoupili dolů po žebříku. Policie je na místě zajistila.

Aktivisté z hnutí Against Coal vedle zastavení těžby uhlí žádali, aby ministerstvo životního prostředí zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice, která stejně jako lom Sev.en Energy patří.

Aktivisté rypadlo obsadili už 29. října. Protest se neodehrává v místech, kde...
Skupina osmi aktivistů protestuje na rypadle Lomu Vršany na Mostecku.

Jak ve čtvrtek zjistila ČTK, o výjimce rozhodne ministerstvo v první polovině listopadu. Na to se odvolali také aktivisté; v krátkém videu na twitteru uvádějí, že tak dlouho na rypadle čekat nebudou.

„Svou akcí jsme chtěli dodat odvahu lidem. Vláda a politici při řešení klimatické krize selhávají. Teď je to na nás všech,“ uvádějí maskovaní aktivisté na videu.

„Osoby zajistíme, provedeme ověření totožnosti a projednání podezření z přestupkové činnosti,“ řekla mluvčí policie Jana Slámová.

Firma zváží další právní kroky

Těžařská firma Sev.en Energy nyní zkontroluje stav velkostroje, vyčíslí případné škody a zváží další právní kroky. „Jsme rádi, že aktivisté ukončili svoji anarchii na rypadle, aniž se komukoli cokoliv stalo,“ řekla mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová. „Čím jsme ale znepokojeni, to je závěrečný vzkaz aktivistů na twitteru: Spalme kapitalismus, ne uhlí!“ uvedla.

V prohlášení  na začátku protestu aktivisté uvedli, že za klimatickou spravedlnost budou bojovat až do konce. Na rypadle vydrželi dvě mrazivé noci. Jedna z dívek ČTK ve čtvrtek ráno řekla, že jinovatka pokryla spacáky a voda zamrzla. „Jsem ráda, že jsem se dobře vybavili,“ uvedla. Policejní vyjednavač byla ve čvrtek na místě dvakrát. Policie byla připravena zajistit i zdravotnickou pomoc.

Kolesové rypadlo K800, které aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak aktivisté zásadně neohrozili. Stroj o hmotnosti 1400 tun je vysoký 31 metrů a 75 metrů dlouhý.

ČTK
Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!