Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aktivisté setrvávají na rypadle lomu Vršany na Mostecku. Protestují proti prodeji elektrárny Počerady

Aktivisté rypadlo obsadili už 29. října. Protest se neodehrává v místech, kde... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté rypadlo obsadili už 29. října. Protest se neodehrává v místech, kde... | foto: ČTK

MOST Odpůrci těžby uhlí pokračují třetím dnem v protestu na velkorypadle v lomu ve Vršanech u Mostu. Jedna z aktivistek ČTK řekla, že mají za sebou mrazivou noc, všech osm lidí je v pořádku. Rypadlo obsadili v úterý ráno na protest proti zvažovanému prodeji elektrárny Počerady firmě Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Policie po dohodě s těžařem dnes přistavila k rypadlu plošinu, aby mohli lidé slézt, pokud budou chtít.

Aktivisté z hnutí Against Coal vedle zastavení těžby uhlí žádají po ministerstvu životního prostředí, aby zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice, která stejně jako lom Sev.en Energy patří.

„V noci mrzlo, probudili jsme se s jinovatkou na spacácích a se zmrzlou vodou, ale nálada je dobrá. Máme teplý čaj, všichni jsme v pořádku,“ řekla aktivistka. „Ještě nějakou dobu tu budeme. Dneska je poslední den, dokdy má ministerstvo životního prostřední potvrdit nebo zamítnout výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice,“ uvedla. „Doufáme, že výjimku zamítne, pak uvidíme, co se bude dít dál,“ řekla.

Aktivisté protestují proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady...
Skupina osmi aktivistů protestuje na rypadle Lomu Vršany na Mostecku.

Policie je na místě po celou dobu protestu, přítomen je policejní vyjednavač. „Přistavili jsme na místo hydraulickou plošinu, aby mohli lidé bez potíží slézt. Přistaven je také minibus a k dispozici zdravotnická pomoc,“ řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

V létě Pardubický kraj vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun. Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979.

Bagr, který aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak zásadně neohrozili. Protestující obsadili kolesové rypadlo K800. Stroj o hmotnosti 1400 tun je vysoký 31 metrů a 75 metrů dlouhý. Společnost Sev.en Energy nahlásila událost báňskému úřadu a spolupracuje s policií, která na místě dohlíží. „Hlavně si přejeme, aby se nikomu z nich nic nestalo,“ uvedla mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Aktivisté navzdory mrazu odmítají rypadlo opustit a protest ukončit. „Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,“ uvedli v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Podle textu jde o skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, „jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk“.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?