25. června 2019 12:00, aktualizováno  17:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda se mění svobodnými volbami, nikoliv demonstracemi, řekl prezident Zeman

První zastávkou při návštěvě Kraje Vysočina byla Jihlava. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První zastávkou při návštěvě Kraje Vysočina byla Jihlava. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

JIHLAVA Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podle prezidenta Miloše Zemana protestují proti svobodným volbám, zatímco demonstrace v roce 1989 po svobodných volbách volaly. Neočekává, že by Babišova vláda skončila dřív, než za 2,5 roku. Na změnu si Babišovi kritici budou muset podle Zemana počkat do voleb. Prezident to řekl v úterý v Jihlavě.

Demonstrace vyvolala dubnová demise ministra Jana Kněžínka (za ANO) a výběr jeho nástupkyně. Kněžínek odchod z vlády oznámil den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, kde mezi obviněnými figuruje i Babiš.

Zeman v úterý vzpomínal, jak on sám v roce 1989 volal po svobodných volbách. „Na Letné jsem skončil svůj projev právě větou - chceme svobodné volby. Dnes demonstrujeme proti výsledku svobodných voleb,“ řekl.

Prezident Zeman se při návštěvě setkal s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím...
Prezident Miloš Zeman a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (vpravo).

Přiznal protestujícím právo na demonstrace, vláda se ale podle něho v demokratické svobodné společnosti mění demokratickými svobodnými volbami, nikoli demonstracemi. Odvolat premiéra lze podle prezidenta jen vyslovením nedůvěry v Poslanecké sněmovně. „Podle počtu hlasů to na to zatím nevypadá. Anebo musí být poražen ve volbách, což se také nezdá býti pravděpodobné,“ řekl Zeman. Poslední volby do Poslanecké sněmovny se konaly na podzim roku 2017, Babišovo hnutí ANO v nich získalo 29,64 procenta hlasů a s velkým náskokem zvítězilo.

Veřejnost proti Babišovi a změně ministera spravedlnosti protestuje od dubna. Lidé premiérovi vytýkají jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Poslední demonstrace proti Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO), kterou uspořádala iniciativa Milion chvilek pro demokracii, se v neděli na pražské Letné zúčastnilo 283.000 lidí.

K možnému setkání se zástupci iniciativy Milion chvilek v úterý Zeman v debatě s obyvateli Humpolce řekl, že to pokládá za zbytečné. „Na Hrad zvu politiky a ty politiky zvu samozřejmě i do Lán, velmi pravidelně a velmi často. Zatímco tito lidé nejsou nikým voleni,“ řekl. Odpověděl tak muži z publika, který uvedl, že podle jeho názoru by měl prezident lidi spojovat. „Vždyť to by mohly být vaše děti. Jaký je to pro vás problém pozvat tyto lidi na Hrad a pobavit se s nimi,“ zněl jeho dotaz.

Zeman v Humpolci také řekl, že na Letné bylo v neděli maximálně 250.000 lidí, podle něj třikrát méně než v listopadu 1989. Nedělní počty demonstrujících podle Zemana představují jen asi dvě procenta oprávněných voličů, což podle něj není záruka masivní nebo aspoň významné podpory.

Setkání s prezidentem se na humpoleckém náměstí zúčastnilo 200 až 300 lidí. Objevily se i dva transparenty. Na jednom stálo: „Miloši, vaše návštěva v Bílém domě Trumpa potěší“, na druhém: „Souhlasím s ústavní žalobou na tohoto prezidenta“.

V dalších dnech Zamen navštíví Třebíčsko a Žďársko. Oficiální návštěvu ukončí 27. června v Bystřici nad Pernštejnem. V kraji pak stráví několik dní dovolené v Novém Veselí, kde spoluvlastní nemovitost.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.