Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kde se vzalo číslo 283 tisíc? O počtu účastníků demonstrace na Letné promluvila data z mobilů

Česko

  5:00
PRAHA - Mobilní operátor T-Mobile oznámil, že na Letenské pláni se v neděli sešlo 283 tisíc lidí. Cesta k takovému číslu byla ale trnitější než pouhé sčítání. Přesnost odhadu mohly negativně ovlivnit mobily s dvěma SIM kartami i hojně zastoupené děti.

Lidé se stále scházejí na demonstraci proti Benešové a Babišovi. foto:  Petr Topič, MAFRA

Tak kolik? Tradiční dotaz, který se ozývá hned po skončení každé větší demonstrace. Velký počet zúčastněných dodává každé akci patřičnou váhu. Jak ale s jistotou zjistit, kolik lidí byla třeba na nedělním masivním protestu na Letné?

Demonstrace na Letné se účastnilo 283 tisíc lidí, upřesnil operátor T-Mobile po analýze

Odpověď mohou přinést data operátorů, kteří mají možnost sledovat signály z jednotlivých mobilních telefonů. S číslem založeným na takových údajích přišel včera například T-Mobile. „Na základě anonymizovaných lokalizačních dat z naší sítě přepočtených na celou populaci se včera na Letné od 16:30 do 19 hodin sešlo více než 283 tisíc lidí,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí operátora Pavla Hobíková.

Na odhadech je potřeba pracovat ještě před začátkem akce samotné. Datoví analytici se nejprve podívali na provoz v okolí Letenské pláně v běžné dny, což jim pomohlo určit, které vysílače tuto oblast pokrývají. Následně se zaměřili na nedělní odpoledne a podvečery. Vyškrtnout přitom bylo potřeba třeba dny, kdo doma hrála zápas fotbalová Sparta, která má stadion jen přes ulici.

Co zkresluje čísla

„Při zpracování dat vždy zohledňujeme i počasí a nepracujeme s daty, kdy bylo extrémně špatné počasí,“ vysvětlil datový analytik T-Mobile Petr Švec. Výsledná data ale odpovídala jen uživatelům tohoto operátora, pomocí jeho zastoupení na českém trhu se tak nakonec „dataři“ dostali k hrubému odhadu účasti. Tím ale jejich práce neskončila, cifru bylo totiž třeba ještě „očistit“.

Stanovit bylo nutné také časový limit, který musel každý telefon na místě strávit. V případě letenské manifestace si experti zvolili laťku mezi dvaceti a čtyřiceti minutami. Do celkového čísla se tak nedostali třeba lidé projíždějící kolem autem či cestující v tramvajích.

Protivládní demonstrace na Letné přilákala přes 250 tisíc lidí.
Část lidí sledovala demonstraci ze střechy tramvajové zastávky.

I tak ale existují faktory, které mohou výsledný odhad vychýlit. „Faktorů možné zkreslení může být několik. K těm typickým patří telefony s dvěma SIM kartami, tento údaj ale neošetřujeme, jelikož data k tomu potřebná jsou příliš citlivá,“ vysvětlila Hobíková. Stejně tak u sebe lidé mohou mít více než jeden přístroj. Naopak děti, kterých bylo v neděli na Letné požehnaně, svůj mobil nemají.

Stejně tak nelze za demonstrující považovat přítomné policisty a zdravotníky. „Vliv uvedených případů na výsledek ale není výrazný,“ uvedla mluvčí operátora.

Policie opět mlčí

Pražská policie podle svých zvyklostí své odhady opět nezveřejnila. Její mluvčí Tomáš Hulan ale pro server Lidovky.cz uvedl, že muži zákona pracují s „mapovými odhady, místní znalostí prostředí i s informacemi získanými v dřívější době při podobných událostech“.

Velice podobně postupuje i společnost O2, ta odhady nedělá, pokud si je někdo neobjedná. Analýzu nedělních akce po ní nikdo nežádal. Třetí hráč na trhu Vodafone si průzkum sice pro interní účely provede, zveřejňovat jeho výsledek ale prý nehodlá.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat