Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berounská firma nabízí půl milionu za informace k pachateli výbuchu

Česko

  22:58
OSOV/BEROUNSKO - Společnost Albixon nabízí 500.000 korun za informace, které povedou k dopadení a usvědčení pachatele bombového útoku, při němž minulý týden na pobočce firmy v Osově na Berounsku zemřel její provozní ředitel. Novinářům to řekl ředitel společnosti Václav Lisý. Policisté po pachateli útoku dál pátrají, čekají také na výsledky expertiz z místa činu.

Policisté pátrají po muži, který výbušný balíček poslal v pondělí z pošty v Praze-Stodůlkách. foto: Policie ČR

"Jako ředitel společnosti Albixon se obracím na veřejnost s výzvou a nabídkou odměny půl milionu korun té osobě, která první oznámí skutečnosti, které prokazatelně povedou k dopadení, usvědčení a spravedlivému potrestání osoby, zbabělé zrůdy, která je schopná takto brutálního útoku," řekl novinářům Lisý. S nabídkou odměny se na veřejnost obrátil po spolupráci a dohodě s policií. Lidé mohou informace volat na číslo 601 572 474 a linku 158.

K TÉMATU:

Výbuch podle policie minulou středu způsobil nástražný systém, který byl do areálu předního tuzemského výrobce bazénů a jejich zastřešení poštou doručen v úterý. Balíček byl adresován třiačtyřicetiletému provoznímu řediteli, který jej otevřel ve středu dopoledne. Život na pobočce společnosti se již postupně vrací do normálu. Recepce, kde výbuch nastal, již byla opravena a částečně vymalována. Před budovou i uvnitř objektu vznikla pietní místa se zapálenými svíčkami. "Odsuzujeme zbabělý útok, při kterém byl zavražděn náš skvělý kolega a po kterém rodina přišla o manžela a tátu dvou nevinných holčiček," uvedl také Lisý.

Kromě mrtvého provozního ředitele firmy výbuch těžce zranil další zaměstnankyni firmy. Její zdravotní stav se zlepšil, je mimo ohrožení života. O ženu se starají lékaři v nemocnici v pražském Motole. Policisté hledají muže, který údajně výbušný balíček poslal v pondělí 13. ledna krátce po 13:00 z pošty v Praze-Stodůlkách. Podezřelý byl podle popisu ve věku mezi 40 a 50 lety, byl 175 cm vysoký, měl zavalitější postavu a světlou pleť. Podle popisu byl opálený, měl tmavé strniště, širší nos a tmavé obočí. Na hlavě měl koženou čepici, která připomínala leteckou kuklu, a na očích měl tmavé brýle.

VÍCE ČTĚTE:

Policisté případ zatím vyšetřují jako obecné ohrožení, za což může pachateli útoku hrozit až výjimečný trest. Policie se zatím nechce vyjadřovat k motivu bombového útoku, pracuje však s několika verzemi. Společnost Albixon nepovažuje za pravděpodobné, že by výbuch souvisel s činností firmy. Podle některých médií by mohl útok souviset s vedlejšími aktivitami provozního ředitele, který podnikal ve stavebnictví.