Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Motiv muže, který poslal bombu do berounské firmy? Osobní, řekla policie

Česko

  16:41
PRAHA - Nástražný výbušný systém, který v polovině ledna usmrtil v Osově na Berounsku provozního ředitele společnosti Albixon, byl zřejmě vyroben podomácku. Útok směřoval s největší pravděpodobností pouze proti zemřelému, nikoli proti firmě. Pachatel zatím detektivům uniká, řekl novinářům Michal Foit ze středočeské kriminální policie.

Policisté pátrají po muži, který výbušný balíček poslal v pondělí z pošty v Praze-Stodůlkách. foto: Policie ČR

Balíček s nástražným systémem byl do areálu předního tuzemského výrobce bazénů a jejich zastřešení doručen poštou 15. ledna. Byl adresován třiačtyřicetiletému provoznímu řediteli, který ho i otevřel. Výbuch ho usmrtil, další zaměstnankyně firmy byla těžce zraněna.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vzhledem k tomu, že balíček byl adresován konkrétní osobě, tak se s největší pravděpodobností jedná o útok směřovaný vůči této osobě, tedy muži, který na místě zemřel," uvedl Foit. Motiv kriminalisté vyšetřují.

Zásilka, jež byla podána na poště v Praze-Stodůlkách, byla zajištěna proti případnému výbuchu při dopravě nebo manipulaci na poště. "Iniciace nastala při prvotním pokusu o otevření," uvedl kriminalista.

Muže, který balíček podával, zachytily kamery. Bylo mu 40 až 50 let, měřil 173 až 175 centimetrů a měl zavalitější postavu. Na sobě měl kabát, na hlavě koženou čepici, která připomínala leteckou kuklu, a na očích měl tmavé brýle. Hovořil česky.

Video: Tvář muže, který poslal výbušný balíček

Kriminalisté zatím nevědí, zda šlo o pachatele, nebo jen někoho, kdo pomáhal s doručením zásilky. Vyzývají svědky, kteří se 13. ledna kolem 13:30 na poště a v jejím okolí pohybovali, aby se přihlásili. Zveřejnili dnes i videozáznam s některými z nich.

Společnost Albixon nabídla za informace vedoucí k dopadení pachatele odměnu půl milionu korun. (více čtěte ZDE.) Podle Foita se ozvaly desítky lidí s nejrůznějšími informacemi. Kriminalisté tyto poznatky vyhodnocují, ale na stopu pachatele je zatím nepřivedly.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!