27. října 2016 19:02, aktualizováno  19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Alternativní oslavy 28. října jsou provokace a zneuctění státnosti, tvrdí KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip. | foto: ČTK

PRAHA Alternativní oslavy 28. října na Staroměstském náměstí v Praze jsou podle Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) zneuctěním české státnosti. Strana to ve čtvrtek sdělila v tiskovém prohlášení. Část politiků a dalších osobností veřejného života se rozhodla v pátek oslavit Den vzniku samostatného československého státu na náměstí místo oficiálních oslav na Hradě kvůli sporu o státní vyznamenání pro přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho.

Bradyho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), obvinil prezidenta Miloše Zemana, že podmínil udělení vyznamenání zrušením schůzky ministra s tibetským duchovním dalajlamou. Brady a jeho rodina uvedli, že je kancelář prezidenta o vyznamenání informovala, ale nakonec Brady vyznamenání nedostane. Hrad souvislost s Hermanovým setkáním s dalajlamou popřel. Postup Hradu řada politiků označila za nemorální a rozhodla se místo Hradu oslavit svátek jinde.

„Provokace, organizovaná na Staroměstském náměstí, není jen zneuctěním české státnosti. Útočí na samy její základy. Zemi, v níž sílí vůle po změně k lepšímu, chce znovu rozdělit a srazit zpět. Takovou hanebnost třeba rozhodně odmítnout,“ oznámilo vedení komunistické strany. Komunisté se také odmítli zúčastnit dnešního ocenění Bradyho ve Sněmovně. „Ať si trhnou nohou,“ poznamenal Brady.

Alternativní oslavy na Staroměstském náměstí organizuje místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN a TOP 09) a zúčastní se jich například také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr Herman, Brady, rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller nebo prezidentský kandidát Michal Horáček. Účastníky alternativních oslav komunisté označili za „elity ochotné posluhovat cizím zájmům“. „Jde o agresivní manipulaci, jejímž pozadím je velmocenský nátlak na naši republiku,“ píše se v prohlášení KSČM. Jaká velmoc za nátlakem stojí, komunisté neuvedli.

ČTK