Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na ČSSD vysoudil 300 milionů, ale hrozí mu trest za zpronevěru. Policie už ho ale nehledá

Advokát Zdeněk Altner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokát Zdeněk Altner. | foto: Lidové noviny

PRAHA Soud odvolal policejní pátrání po bývalém advokátovi Zdeňkovi Altnerovi. Muž je stíhaný kvůli zpronevěře víc než 800 000 korun, za což mu hrozí dva až osm let vězení. Jeho kauzu začne soud projednávat 27.dubna, řekla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Libuše Jungová. Altner ve čtvrtek pravomocně vyhrál spor s ČSSD, kterou jako jeden z právníků zastupoval ve sporu o Lidový dům. Na straně vysoudil přes 337 milionů korun.

Policisté po Altnerovi pátrali od loňského 24. listopadu. V říjnu totiž byla na Altnera podle Jungové podána obžaloba, ale muž se neúčastnil řízení, které soudu předchází. Byl mu přidělen advokát a stíhání proti němu bylo vedeno jako proti uprchlému. „Pátrání bylo odvoláno z důvodu, že se prokázalo, že byl ve čtvrtek osobně na civilním soudním řízení,“ vysvětlila Jungová. Soud zrušil stíhání krátce po poledni a hned nařídil termín hlavního líčení, kam by se měl Altner dostavit osobně.

Zeman vinu necítí

Miloš Zeman označil za viníky vysokého penále své následovníky v čele sociální demokracie Stanislava Grosse, Vladimíra Špidlu, Jiřího Paroubka a současného premiéra Bohuslava Sobotku. Sám se cítí zodpovědný za to, že straně vybojoval její sídlo."Tři roky poté, co jsem přestal být předsedou, advokát vyhrál soud o osmnáctimilionový honorář a sociální demokracie se odvolala. Celých 15 let, tedy od roku 2001 do roku 2016 nikdo z mých nástupců s touto kauzou nic nedělal, nechal to penále vesele nabíhat do těch astronomických výšin a ještě předstírali, že je všechno v pořádku," řekl v pátek Zeman. Právě současná hlava státu smlouvu, kterou dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda, podepsal.

Altner se už šest dní poté, co byl zveřejněn v seznamu hledaných osob, dostavil k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 a vypovídal tam jako svědek ve sporu bývalého notáře Václava Halbicha, který chce s dalším právníkem Zdeňkem Hájkem také peníze za pomoc v boji o lidový dům. Na konci ledna zase osobně vystoupil na tiskové konferenci, kde se k živé kauze vyjadřoval.

Podle svého advokáta Václava Veselého byl Altner i u čtvrtečního soudu, kde vyhrál třistamilionovou částku na ČSSD. Veselý v pátek řekl, že o případu zpronevěry nemá žádné informace, jelikož Altnera zastupoval pouze ve sporu s ČSSD. Soud ve čtvrtek Altnerovi pravomocně přiznal, že mu musí sociální demokraté zaplatit dlužnou částku přes 18,5 milionu korun za právní pomoc ve sporu o sídlo strany. Tato částka se zvýšila
o dalších více než 318 milionů korun, což je smluvní pokuta, která narostla za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku.

Altner přestal být advokátem v prosinci 2010, kdy ho Česká advokátní komora vyloučila ze svých řad za jeho kárná provinění. „Nevyškrtli jsme ho za to, jakou smlouvu a v ní jak velkou odměnu si uzavřel s ČSSD. Profesně jsme ho postihli, protože pochybil jako advokát v chování a jednání vůči klientovi, které upravuje zákon o advokacii a etický kodex,“ sdělila mluvčí komory Iva Chaloupková. Altner podle ní porušil povinnost mlčenlivosti o záležitostech klienta, do médií například zveřejňoval informace o finanční situaci ČSSD. V tiskovém prohlášení se navíc ke klientovi vyjadřoval neslušně.

Skutečnost, že soud dal ve čtvrtek Altnerovi za pravdu, na rozhodnutí komory nic nemění. „Profesně byl potrestán za něco jiného než za záležitosti smluvně finanční,“ uzavřela mluvčí.

ČSSD by měla Altnerovi zaplatit do tří dnů od doručení rozsudku. Na platbu si vezme úvěr

ČSSD by advokátovi Zdeňku Altnerovi měla zaplatit přes 337 milionů do tří dnů od doručení čtvrtečního rozhodnutí pražského městského soudu oběma stranám sporu. Vyplývá to z rozsudků, které ČTK citoval Altnerův advokát Václav Veselý.

Lhůta je podle Veselého teoretická a zpravidla se nedodrží. „Nikdo na tom nelpí, aby to bylo do tří dnů. Jednak se musí vyznačit právní moc u soudu, takhle je to teoreticky," řekl.

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci zdůraznila, že ve čtvrtek bylo rozhodnutí teprve vyhlášeno. „Teď se musí písemně vypracovat a prostřednictvím obvodního soudu doručit," upozornila Puci. Podle občanského soudního řádu má soud na vypracování rozsudku 30 dní, lhůta se však muže prodloužit.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák považuje za nejpravděpodobnější variantu, že si strana na soudem uloženou platbu vezme úvěr. Podle analytika společnosti Colosseum Františka Bostla osloveného ČTK financování soudem vyměřené částky ČSSD na existenci neohrozí.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!