31. března 2016 16:03, aktualizováno  19:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD prohrála soud o Lidový dům, musí zaplatit více než 337 milionů. Altnera ale hledá policie

Lidový dům, sídlo ČSSD v Hybernské ulici v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidový dům, sídlo ČSSD v Hybernské ulici v Praze | foto: Lidové noviny

PRAHA Sociální demokracii zřejmě čekají velké finanční výdaje. Strana pravomocně prohrála vleklý spor o Lidový dům a musí advokátovi Altnerovi zaplatit více než 337 milionů korun.

Rozhodl o tom pravomocně pražský městský soud, potvrdila jeho mluvčí Markéta Puci. Informaci jako první přinesl server Neovlivní.cz.

„Zvládneme to“

Sobotka je přesvědčen, že ČSSD zvládne platbu více než 300 milionů. Očekává výrazný zásah do hospodaření ČSSD.

„Sociální demokracie se za svoji více než 130letou historii vypořádala s celou řadou vážných problémů, já jsme přesvědčený o tom, že zvládneme i tento problém," řekl premiér a šéf ČSSD novinářům ve Washingtonu s tím, že strana bude postupovat s respektem k rozhodnutí soudu.

„Nepochybně to rozhodnutí bude znamenat výrazný zásah do hospodaření sociální demokracie. Já jsem dnes požádal místopředsedu strany Martina Starce, aby připravil návrh úsporných opatření, která budeme muset realizovat, tak abychom mohli reagovat na rozhodnutí soudu," řekl také.

„Mohu potvrdit, že tuto zprávu jsme od městského soudu dostali. Nemáme ale písemné vyhotovení rozsudku a dokud ho nedostaneme, nebudeme případ blíže komentovat,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Sociální demokracie by podle rozsudku měla Altnerovi zaplatit také smluvní pokutu, která za 16 let trvání soudního sporu vyrostla na více než 300 milionů korun. Proti rozhodnutí soudu se nelze odvolat. Strana může využít mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek.

Dvacetiletý spor

„ČSSD bude samozřejmě pravomocné rozhodnutí soudu respektovat, nicméně vyčkáme nyní doručení písemného vyhotovení uvedeného rozhodnutí, se kterým se podrobně seznámíme,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí sociální demokracie Eva Gregorová. Dodala, že ČSSD nepochybně využije dovolání.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. Podle čtvrtečního vyjádření strany tuto smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda, a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman.

Finanční analytik a právník Tomáš Hlaváč připustil, že vzhledem k blížícím se krajským, senátním, sněmovním a prezidentským volbám může rozsudek o zaplacení 300 milionů straně způsobit finanční komplikace. „V účetnictví strany by měly být vytvořeny opravné položky, jinými slovy jakási rezerva pro případ, jaký se nyní ČSSD stal. Jejich eventuální nevytvoření by případně mohlo mít pro odpovědné funkcionáře jak trestně-právní, tak občansko-právní důsledky. Pro politickou stranu taková situace může být velkým finančním problémem,“ řekl LN Hlaváč, který v minulosti působil ve společnosti Škofin či bance Credit Suisse.

Další spory?

„Klíčové je si připomenout, že v 90. letech hrozilo, že ČSSD nebude navrácen Lidový dům a přilehlé objekty. Tato hrozba nebyla naplněna,“ řekl LN Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Spor pro ČSSD skončil v roce 2000 úspěchem. Sociální demokraté tvrdí, že Altnerovi zaplatili téměř 17 milionů, ale právník chtěl zaplatit další mnohamilionové částky. Právník proto na konci roku 2000 podal žalobu, soudy spor pravomocně ukončily ve čtvrtek.

V souvislosti s Lidovým domem nešlo o jediný spor, který se proti ČSSD vede. Dalších 17 milionů korun po straně chce Václav Halbich, který tvrdí, že ke kontraktu na právní pomoc později přistoupil, a že má tedy společně s Altnerem a dalším právníkem Zdeňkem Hájkem zásluhu na tom, že ČSSD boj o své sídlo vyhrála. ̈

Zdeněk Altner byl osobně u soudu o Lidový dům, přestože je hledaný policií.

Altner ve čtvrtek byl podle svého advokáta Zdeňka Veselého, kterého citovala Česká televize, soudu osobně přítomen. Altner přitom figuruje v policejní databázi hledaných osob. Zřejmě kvůli maření konkurzního řízení, z kterého ho obvinila slovenská policie. Jak je možné, že policie Altnera u soudu nezadržela, nedokázali policejní mluvčí podle ČT vysvětlit.

Výběr hlavních událostí ve sporu o odměnu v kauze Lidový dům

 • Leden 2000 - Ústavní soud po šesti letech sporů určil vlastníkem Lidového domu společnost Cíl, která patří ČSSD. Mandátní smlouva o zastupování ČSSD byla uzavřena v roce 1997 s advokátem Zdeňkem Altnerem, později k ní údajně přistoupili právníci Zdeněk Hájek a Václav Halbich.
 • Listopad 2004 - Obvodní soud pro Prahu 1 uznal část Altnerových nároků na odměnu za právní služby - pohledávku 18,5 milionů korun, ČSSD se ale odvolala. Sumu Altner vypočítal jako desetinu z částky, kterou ČSSD získala na nájemném. Altner později podal mnoho žalob a stížností, jen k Ústavnímu soudu jich přišlo několik desítek.
 • Červenec 2005 - Altner neuspěl s návrhem na obstavení Lidového domu.
 • 29. června 2006 - Altner řekl, že mu ČSSD dluží nejméně 17,5 miliardy korun. Odměna samotná podle něj byla asi 94 milionů, zbytek tvoří smluvní pokuty a penále. Altner také potvrdil, že mu ČSSD v roce 2000 vyplatila 16 milionů korun, zatímco on tehdy požadoval trojnásobek. Zbylé dvě třetiny částky dala do právní úschovy s odůvodněním, že se jich domáhají dva jeho asistenti.
 • Leden 2007 - Soud zastavil řízení o Altnerově nároku na 72 milionů korun, neboť nezaplatil soudní poplatek.
 • 18. ledna 2007 - Altner podal návrh na prohlášení konkurzu na majetek ČSSD. V červenci 2007 soud návrh zamítl, později tak učinil i odvolací soud.
 • 13. března 2007 - Altner podal trestní oznámení na tehdejšího předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a další lidi z ČSSD, a to kvůli údajnému zkreslování výše majetku strany.
 • Březen 2007 - Bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman opustil stranu. Příčinou byl konflikt mezi ním a Paroubkem v kauze Lidový dům. Smlouvu s Altnerem podepsal Zeman, a podle Paroubka byl za kauzu zodpovědný.
 • 18. května 2007 - Městský soud v Praze odmítl Altnerovo odvolání a ukončil spor, ve kterém vymáhal po ČSSD zhruba 72 milionů korun.
 • 21. listopadu 2007 - ČSSD zažalovala Altnera v civilní při na ochranu dobrého jména a pověsti.
 • 20. května 2008 - Ústavní soud (ÚS) odmítl Altnerovu stížnost na podjatost soudců Vrchního soudu v Praze. ÚS nevyhověl ani jeho návrhu na předložení předběžné otázky Evropskému soudnímu dvoru.
 • Říjen 2008 - Podle ČSSD soud zastavil řízení, kterým se Altner domáhal na ČSSD zaplacení smluvní pokuty 1,7 milionu korun denně.
 • 16. února 2009 - ÚS odmítl Altnerovu stížnost proti rozhodnutím soudů, podle nichž právník neprokázal oprávněnost svých pohledávek a ČSSD nevykazuje znaky úpadku.
 • 14. května 2009 - Soud rozhodl, že se Altner má omluvit ČSSD za výroky, které pronesl na její adresu v souvislosti se spory. Rozhodnutí nabylo právní moci v září 2010.
 • 11. listopadu 2009 - Ústavní soud po několikaletém zkoumání vyhověl stížnosti notáře Václava Halbicha, jenž se domáhá peněz za práci pro ČSSD ve sporu o Lidový dům. Jeho nárok znovu prozkoumá Obvodní soud pro Prahu 1, který původně žalobu zamítl.
 • 10. května 2010 - Altner uvedl, že dal v roce 2008 své pohledávky vůči ČSSD do zástavy švýcarské firmě H-Holding. Firma je později získala jako takzvanou propadnou zástavu.
 • 16. června 2010 - Altner podal žalobu proti ČSSD, společnosti Cíl, kterou ČSSD vlastní, a expředsedovi Paroubkovi. Požadoval, aby společně zaplatili 176 milionů korun jako náhradu škody. Následně požádal soud o obstavení majetku ČSSD a Paroubka. Altner řekl, že honorář, který mu, respektive firmě H-Holding, ČSSD dluží, se už vyšplhal spolu se smluvními pokutami na 30 miliard korun.
 • 3. listopadu 2010 - ÚS odmítl stížnost, jíž chtěl Altner dosáhnout zrušení výsledků ČSSD v jarních sněmovních volbách a zákazu účasti ČSSD v komunálních a senátních volbách.
 • 19. ledna 2011 - Altner byl po kárném řízení vyškrtnut ze seznamu advokátů České advokátní komory.
 • 7. června 2011 - ÚS odmítl další Altnerovu stížnost, kterou se domáhal zrušení zvolení 12 senátorů za ČSSD v roce 2010.
 • 30. října 2012 - Soud na Altnerův návrh zahájil insolvenční řízení s ČSSD. V listopadu 2012 soud insolvenční návrh odmítl, v červnu 2013 odmítnutí potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze.
 • Listopad 2015 - Soud začal řešit žalobu Václava Halbicha, který se domáhá zhruba 17 milionů korun za práci pro ČSSD ve sporu o Lidový dům. Halbich žaluje společnost Alba, které Altner v roce 2000 postoupil svou pohledávku vůči ČSSD, i ČSSD.
 • 31. března 2016 - Pražský městský soud rozhodl, že ČSSD musí zaplatit Altnerovi přes 18,5 milionu korun jeho služby při zastupování ve sporu o Lidový dům. Kromě toho má sociální demokracie advokátovi zaplatit také smluvní pokutu, která za 16 let narostla na více než 300 milionů korun.
ČTK, Lidovky.cz

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.