5. srpna 2011 19:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ambasáda USA se ohradila proti Klausovu vicekancléři

Americký velvyslanec v Česku Norman Eisen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký velvyslanec v Česku Norman Eisen | foto: Profimedia.cz

PRAHA Nezvyklou diplomatickou reakci vyvolala slova prezidentova vicekancléře Petra Hájka, který protestuje proti chystanému pochodu homosexuálů a označil jeho účastníky za devianty.

Třináct zahraničních ambasád již dříve vyjádřilo pochodu svou podporu, zastupitelství USA pak v pátek napsalo dopis, který Hájkova slova odsuzuje. Lidovým novinám na přímý dotaz potvrdilo, že tak reagovalo na Hájkovy výroky.

VÝZVA VV A ČSSD PRO KLAUSE

"Americká ambasáda je ráda, že Česká republika je zemí, kde občané, nehledě na jejich sexuální orientaci, mají všechna lidská práva. Je však politováníhodné, že jsou tu lidé, i na oficiálních místech, kteří se ztotožňují s netoleratním pohledem na věc," stojí v prohlášení amerického velvyslanectví, které mají LN k dispozici.

Zaměstnanec ambasády, který si nepřál být jmenován, potvrdil, že toto vyjádření přichází jako reakce na Hájkova slova o homosexualismu a homosexuálech.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU

Klaus se zastal Hájka. Praha by neměla akci homosexuálů podporovat

Podobně se vyjádřila i britská ambasáda, která podle České televize uvedla, že názory pana Hájka nesdílí.

Anketa

Je správné, že pražský primátor dal záštitu pochodu homosexuálů Prague Pride?

Ano 8226
Ne 13857
Je mi to jedno 1667

Pochod homosexuálu Pride Prague se koná v praze příští sobotu a bude součástí pětidenního Festivalu tolerance. Nad jeho konáním přijal záštitu pražský primátor Bohuslav Svoboda. Proti pochodu se vyslovil vicekancléř Petr Hájek, jeho stanovisko podpořil i prezident republiky Václav Klaus.

PSALI JSME O HÁJKOVÝCH VÝROCÍCH

Křišťálová lupa 2011
Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky