5. srpna 2011 17:42, aktualizováno  18:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Třináct ambasád nesouhlasí s Klausem. Podporují homosexuály

Pochody homosexuálů se konají na celém světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pochody homosexuálů se konají na celém světě | foto: Reuters

PRAHA Velvyslanectví 13 států podpořila průvod homosexuálů v Praze. Společnou podporu akci a právům homosexuálů iniciovalo před časem britské velvyslanectví v Praze.

Britské velvyslanectví o tom informovalo ČTK v pátek, tedy v den, kdy prezident Václav Klaus kritizoval udělení záštity nad průvodem primátorem Prahy.

KTERÉ AMBASÁDY POCHOD PODPORUJÍ

USA, Rakousko, Belgie, Kanada, Dánsko, Estonsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Británie.

Britské velvyslanectví na dotaz ČTK upřesnilo, že společné stanovisko nesouvisí s postojem Klause a jeho vicekancléře Petra Hájka.

"Vyjadřujeme solidaritu s komunitami leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů v České republice. Podporujeme jejich právo uspořádat pokojný a zákonný průvod, aby zvýšili povědomí o specifických tématech, které se jich týkají," uvedli v prohlášení velvyslanci USA, Rakouska, Belgie, Kanady, Dánska, Estonska, Německa, Nizozemska, Norska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Británie.

Připomněli, že vlády jejich zemí bojují proti diskriminaci na základě sexuální orientace a podporují lidská práva pro všechny lidi. Mají podle nich právo na svobodu.

Jde o nátlakovou akci, tvrdí Hájek

Klaus se postavil za vyjádření Hájka k chystanému průvodu, tato manifestační akce by podle něj neměla mít vysokou záštitu pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS). Karneval prý není projevem homosexuality, ale "homosexualismu", kterého se obává. 

PSALI JSME O HÁJKOVÝCH VÝROCÍCH

Podle Hájka je chystaný karneval homosexuálů nátlaková akce a politická demonstrace pokřiveného hodnotového světa. Hájek také homosexuály označil za "deviantní spoluobčany". Svobodovi (ODS) vyčetl, že akci dal záštitu, a předsedu pražské ODS Borise Šťastného kritizoval za to, že Svobodův postoj podpořil. Opoziční ČSSD i vládní VV pak Hájkovy výroky označily za nepřijatelné a vyzvaly Klause, aby se od nich distancoval.

"Rezolutně odmítám požadavky zaznívající z ČSSD a VV, abych se distancoval od výroků Petra Hájka, které učinil v souvislosti se záštitou primátora Svobody nad akcí Prague Pride," reagoval Klaus.

VÝZVA VV A ČSSD PRO KLAUSE

Lepší reklamu si nelze přát

"Na další z ´klausismů´ nemá cenu reagovat," řekl ČTK prezident Prague Pride Czeslaw Walek. Zdůraznil, že akce není "festival o ideologii, ale o respektu a zábavě". Pořadatelé se už nechali slyšet, že lepší reklamu než Hájkovy a prezidentovy výroky si pro svou přehlídku s koncerty, promítáním a průvodem snad ani nemohli přát.

Podle člena rady sdružení PROUD Petra Váchy není "prezidentovo poselství" překvapivé. "Bohužel dokazuje, že názorové klima v ČR i ve 21. století stále osciluje mezi odmítáním objektivní reality - kterou je existence gay a lesbických osob a jejich vztahů ke zbytku společnosti - a předpojatostí kvůli nedostatku informací a vůle k pochopení," uvedl Vácha. Podle něj "je tristní", že Hájek i prezident kulturní festival chápou zcela jinak.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU

Klaus se zastal Hájka. Praha by neměla akci homosexuálů podporovat

Průvod "hrdosti" homosexuálů se koná 13. srpna a bude součástí pětidenního Festivalu tolerance. Pouliční karneval s názvem Prague Pride se v hlavním městě koná poprvé. Podobných tradičních akcí ve Vídni a dalších zahraničních metropolích se účastní desítky tisíc lidí.

Platforma vítá záštitu politiků a zahraničních institucí. Uvědomují si tak prý, že gayové a lesby tvoří "součást společnosti a kultury stejně jako všude ve světě".

Svoboda na záštitě trvá, Šťastný varuje

Svoboda v reakci na Hájkovo vyjádření ve čtvrtek uvedl, že na své záštitě trvá. "Homosexuálové mezi námi žijí a nemá cenu předstírat, že tomu tak není. Navíc z duše se mi příčí dělení lidí dle jejich barvy kůže, náboženské či sexuální orientace. Takovéto dělení se v době minulé ukázalo jako více než zhoubné," napsal ČTK Svoboda.

Anketa

Je správné, že pražský primátor dal záštitu pochodu homosexuálů Prague Pride?

Ano 8226
Ne 13857
Je mi to jedno 1667

 Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) ČTK dnes řekl, že jeho záštita nad festivalem není projev zvýhodňování, ale tolerance. Neudělil by ji prý pouze v případě, že by šlo o akci s radikálními názory. Hájkovy názory Lomecký odmítl. "Jedná se o názory klaustrofobní a jejich špičkou ledovce je (norský terorista Anders Behring) Breivik. Je to názor, který spěje k netolerantnosti," uvedl.

 Šťastný řekl, že na udělení záštity každý může mít svůj názor. "S čím se však nemohu smířit, je to, aby odlišná sexuální orientace byla v souvislosti s touto akcí označována za deviaci. Deviace není odchylka, nýbrž úchylka a deviantní jednání je a priori vadné," řekl. Pokud taková slova zaznívají od veřejných činitelů, jde podle něj buď o neznalost, nebo o záměr. "Varuji, že z neškodné letní diskuse o záštitě se může rychle stát nebezpečný boj mezi jednotlivými skupinami obyvatel," dodal.

Křišťálová lupa 2011
Lidovky.cz, ČTK