Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec utajení? Anarchisté založili ‚Útvar pro odhalování fízlů‘. Policii se to nelíbí

Česko

  5:00
PRAHA - Levicoví extrémisté chtějí odhalovat kriminalisty v utajení. Začali zveřejňovat jejich fotografie, shánějí adresy ale i informace o jejich osobním životě. Policie z toho radost nemá. „Tento jev samozřejmě vnímáme jako problematický a nešťastný,“ tvrdí policejní prezidium. Zákon tím ale nikdo neporušuje.

Jedna z fotek údajných policistů v civilním oblečení na demonstraci. (Tvář policisty jsme v redakci zakryli.) foto: asociacealerta.noblogs.orgReprofoto

Anarchisté už zveřejnili zhruba desítku tváří údajných policistů. „Působí v utajení, aby si zachovali pocit bezpečí. Ten se ale rázem rozplývá pokud jejich vlastní zbraně otočíme proti nim samotným,“ burcuje stránka radikálně levicové organizace Alerta a v článku ohlašuje založení „Útvaru pro odhalování fízlů“.

Iniciátoři protipolicejní kampaně žádají, aby jim lidé posílali o kriminalistech všechny možné informace. „Stejně jako anarchisté i fízlové mají svá jména, adresy, majetek a osobní život. Oceníme pomoc se získáním jakýchkoliv informací tohoto druhu,“ vyzývá stránka s fotografiemi.

Má se jednat o pomstu za zatčení dvou anarchistů, kteří podle policie měli připravovat teroristický útok na vojenský vlak. K nim původně patřil i muž, u něhož vyšetřovatelé v brněnském bytě našli součástky, z nichž bylo možné vyrobit nástražné výbušné zařízení (více ZDE). 

Později byl zadržen i dvacetiletý Rus - ten se aktivně pohyboval v českém anarchistickém hnutí. Toho policie viní z útoku zápalnými lahvemi na dům, v němž žije i ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Důkazy jsou však zatím málo přesvědčivé (více ZDE).

I když je focení a zveřejňování tváří policistů nepříjemné, zákon tím anarchisté neporušují. „Když provádí služební zákroky, nevystupují policisté jako soukromé osoby. Pořízení fotografie nebo videozáznamu jejich chování nemůže být bráno jako zásah do jejich osobních práv,“ tvrdí mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Levicoví radikálové chtějí tímto způsobem vytvářet na policisty nátlak. „Tento jev vnímáme jako problematický a nešťastný a to především z důvodu, že se tímto způsobem určité skupiny osob snaží zasahovat do práce policie a ovlivňovat tak činnost policistů,“ řekl Jozef Bocán z policejního prezidia.

Policie nasadila na anarchisty svého agenta

O problému ví i ministr vnitra Milan Chovanec. „Nejde o nic nového. Netěší mě to, nicméně policie má nastavené mechanismy, jak se podobným aktivitám bránit a eliminovat možná rizika,“ napsal Chovanec.

Detaily, jak eliminovat nebezpečí vznikající pro odhaleného policistu, prezidium nechce zveřejnit. „Opatření nelze vzhledem k jejich charakteru jakkoliv konkretizovat,“ odvětil stručně Bocán.

Neonacisté to už zkoušeli

Nejedná se o první podobný případ. Už v minulosti zveřejňovali tváře policistů pravicoví radikálové v souvislosti s protesty na sídlišti Máj. Také se na internetu objevily fotky údajných agentů. Ti měli infiltrovat anarchisty obviněné z přípravy teroristického útoku. „Samozřejmě, že to může být problém. Policisté pak budou vystaveni psychickému nátlaku,“ míní expert na extrémismus Miroslav Mareš.

Připomíná však, že anarchisté v Česku zatím neútočili proti lidem. „Ta levicová radikální scéna přešla k militantním činům. Oproti krajní pravici ale zatím neútočí na osoby. Jsou to spíš akce proti majetku,“ upozorňuje. V zahraničí je však realita jiná. „Jsou případy, že anarchistické buňky uskutečňují i akce proti lidem. Třeba používají dopisní bomby,“ tvrdí Mareš.

Vyostření vztahů

Po policejním zásahu na anarchistickou scénu se extrémní levice v Česku začala radikalizovat. Jak upozornil server Lidovky.cz, mnohem častěji se objevují případy, kdy někdo podpálil policejní aut. Útočníci se nebojí ani akcí poblíž policejních služeben hlídaných kamerami. 

CO JE SÍŤ REVOLUČNÍCH BUNĚK?

Síť revolučních buněk navazuje na odkaz řecké Konspirace ohňových buněk či italské Neformální anarchistické federace, známých násilnými a mnohdy až teroristickými akcemi. Přihlásila se k sabotáži výstavby rezidenčního bydlení v Praze či útokům na policejní auta a mýtné brány. 

Síť revolučních buněk navíc nedávno upozornila, že v útocích hodlá i nadále pokračovat. „Policie chce rozbít naší strukturu. Bez úspěchu! Dále prodlužujeme a vyztužujeme vlákna sítě. Policie se snaží eliminovat anarchistickou praxi. Odpovědí je větší intenzita boje,“ varují extrémisté.

Jen za poslední čtyři měsíce žháři zapálili pět služebních aut. Ke všem případům se přihlásila Síť revolučních buněk. Ta v minulosti například útočila i na mýtnou bránu či firmu prodávající kamerové systémy. Nátlaku čelí i restaurace Řízkárna. Od ledna tam hořelo čtyřikrát.

Útoky by podle jejich slov měly pokračovat až do pádu kapitalismu. „V probíhající třídní válce neskláníme hlavy. Nepřijímáme ponižující logiku poddajnosti. Bojujeme a podporujeme vše, co napomáhá k rozšíření komunismu,“ píší v prohlášení, které doplnili o kompilaci záběrů ze žhářských útoků.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům¨

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

Autor:

Mohlo by vás zajímat