Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První české ‚teroristy‘ infiltroval agent. Plánoval s nimi i útok na vlak

Česko

  5:00
PRAHA - Do skupiny údajných českých teroristů se dostal infiltrovaný policista v přestrojení, který měl být i u plánování teroristického útoku na vlak zápalnými lahvemi.

Anarchista - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Na skupinu Petra S., která měla podle vyšetřovatelů připravovat teroristický útok na vlak, byl podle informací serveru Lidovky.cz nasazen i tajný agent. Podle všeho to byl policista vystupující pod jinou identitou, který se dostal do skupiny levicových extremistů. „Je-li to k použití agenta, jeho přípravě nebo k jeho ochraně nutné, je k zastírání jeho totožnosti možné,“ popisuje tuto praxi zákon o policii.

Agent měl se skupinou Petra S. sám navázat kontakt. Právě odposlechy a rozhovory mezi policistou v utajení a podezřelými mohou sehrát roli klíčového důkazu, který bude mít policie u soudu k dispozici.

Policie Síti revolučních buněk přičítá:

19. 1. 2014 - útok zápalnou láhví na policejní vozidlo parkující před policejní služebnou v Litvínově - Hamru

13. 2. 2014 - útok zápalnou láhví před budovou městské policie v Praze

8. 5. 2014 - zapálení dvou ovládacích skříní mýtné brány poblíž města Hulín

24. 5. 2014 - založení požáru přede dveřmi společnosti DD Technik v Praze

30. 8. 2014 - útok na vozidlo policie v Ústí nad Labem

Podle jiného zdroje, jehož identitu server Lidovky.cz zná, se měl agent dokonce účastnit plánování teroristického útoku na vlak. „Poslední dobou se v bytě, kde jsme se scházeli, objevovali i lidé, které jsem moc dobře neznala,“ přiznala serveru Lidovky.cz jedna z dívek ze skupiny Petra S., která je v současné době obviněna z nepřekažení trestného činu.

Útok na vlak chtěla skupina podle policie provést na mostě od Braníka směrem do Velké Chuchle za použití nádoby s hořlavinou. Jednou se však akce přesunula. Petr S. se obával, že v zimě by skupina zanechala ve sněhu stopy. Podle informací serveru Lidovky.cz měl vlak určený za cíl projet až 1. června. Právě blížící se datum útoku je údajně důvodem, proč se celorepubliková policejní akce spustila.

Lidé, kteří skončili v policejní síti však nejsou viněni ze žhářských útoků, ke kterým se přihlásila organizace sdružující radikální skupiny jménem Síť revolučních buněk. „Žhářské útoky zápalnými lahvemi jim nejsou kladeny za vinu,“ prozradil Petr Šťastný, právník Petra S.

Petr S. a jeho spolupracovník Martin I. s přítelkyní Alexandrou Š. jsou policií viněni z terorismu. Další dvě dívky vyšetřovatelé obvinili z nepřekažení trestného činu. Ve vazbě skončil také jistý Aleš z Brna, který měl mít v bytě nástražné zařízení schované v kovové trubce. Tomu hrozí trest za nedovolené ozbrojování.

Policie připisuje v odůvodnění zásahu proti extremistům Petrovi S. členství v Síti revolučních buněk, které stojí za žhářskými útoky na policejní auta, mýtné brány a několik firem. Sám obviněný spojení s extremisty ale odmítá. „Několikrát mně i policii členství popřel. Můj klient se od jejich aktivit distancuje, není jejich členem a není s nimi ani nijak názorově propojený,“ tvrdí Šťastný.

CO JE SÍŤ REVOLUČNÍCH BUNĚK?

Síť revolučních buněk navazuje na odkaz řecké Konspirace ohňových buněk či italské Neformální anarchistické federace, známých násilnými a mnohdy až teroristickými akcemi. Přihlásila se k sabotáži výstavby rezidenčního bydlení v Praze či útokům na policejní auta a mýtné brány. 

I když lidé blízcí Petrovi S. označují lidi ze skupiny za pacifisty nesnášející válku, podle Štěpána Výborného, experta na extremismus z Masarykovy univerzity, se tento pohled na svět s jejich přesvědčením nevylučuje. „V minulosti extremisté útočili právě proto, že chtěli zabránit válce. Pro tu Síť revolučních buněk mohl být tím nepřítelem míru vlak NATO, který převážel ten vojenský materiál,“ míní Výborný.

Žhářské útoky i po zadržení Petra S. a Martina I. pokračují. Ve čtvrtek vzplálo auto před restaurací Řízkárna, která čelí již přes devět měsíců nátlaku anarchistů (více ZDE). Den poté shořelo v Praze policejní auto (více ZDE). K útokům se opět přihlásila Síť revolučních buněk. Na anarchistickém serveru Alerta se také objevila výzva solidarity s vězněným anarchisty, kteří skončili ve vazbě po celorepublikovém zásahu policie.

PSALI JSME TAKÉ:

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...