23. října 2018 16:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO podalo stížnost na senátní volby na Rokycansku. Bylo tam mnoho neplatných hlasů

Sčítání hlasů v komunálních a senátních volbách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sčítání hlasů v komunálních a senátních volbách. | foto:  František Vlček, MAFRA

ROKYCANY Hnutí ANO podalo v úterý k Nejvyššímu správnímu soudu stížnost na senátní volby na Rokycansku. Lucie Groene, která tam za ANO jako nestraník kandidovala, se těsně nedostala do druhého kola voleb. Po soudu hnutí chce, aby prověřil, zda byly hlasy v senátním obvodu správně sečteny.

Na Rokycansku byl nadměrný podíl neplatných hlasů. Platných hlasů bylo 92,56 procenta, což je nejméně ze všech senátních obvodů v ČR, uvedla v úterý Groene.

„Dnes jsme u Nejvyššího správního soudu napadli výsledky voleb v obvodu Rokycany. Podle nás jsou tam jednoznačné indicie, že sčítání hlasů nemuselo proběhnout správně,“ řekla. V jedné obci podle ní bylo z odevzdaných hlasů platných jen necelých 68 procent hlasů. V oficiálních volebních výsledcích našlo ANO i další anomálie, které by měl soud prozkoumat, domnívá se Groene.

Volby na Rokycansku vyhrál v druhém kole Pavel Karpíšek z ODS, který porazil dosavadní senátorku Miladu Emmerovou z ČSSD. V prvním kolem přitom za prvním Karpíškem, porazila druhá Emmerová Groene jen s rozdílem 252 hlasů a postoupila tak do druhého kola.

V prvním kole přišlo v rokycanském obvodu, který zahrnuje také severní Plzeňsko a část Berounska, k volbám ze 114.158 voličů 43,72 procenta. Přes 1880 lidí, kteří si vyzvedli obálky, je neodevzdali. Mezi 48.024 odevzdanými hlasy jich bylo 3575 neplatných. Při senátních volbách je přitom hlasování jednodušší, nemusí se nic zaškrtávat, připomněla Groene.

ČTK