19. října 2018 10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Užší vedení KSČM řeší, proč neuspělo ve volbách. Poslaneckému klubu doporučilo podpořit státní rozpočet

Poslanec a bývalý místopředseda komunistů Jiří Dolejš před pátečním jednáním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec a bývalý místopředseda komunistů Jiří Dolejš před pátečním jednáním... | foto: ČTK

PRAHA Výkonný výbor KSČM začal v pátek ráno v pražském sídle strany diskutovat o příčinách neúspěchu v nedávných komunálních a senátních volbách. Komunisté zároveň patrně zajistí menšinové vládě ANO a ČSSD většinu hlasů ve Sněmovně pro schválení základních parametrů státního rozpočtu na příští rok. Vedení strany doporučilo poslancům návrh v prvním čtení podpořit, informoval na twitteru poslanec KSČM Jiří Dolejš. Vláda navrhuje rozpočet se schodkem 40 miliard, na letošek plánovala padesátimiliardový deficit.

V sobotu se mimořádně sejde také širší vedení - ústřední výbor. Předseda strany Vojtěch Filip čelí kritice i několika výzvám k rezignaci, sám ale půl roku od volebního sjezdu odstupovat nehodlá. 

Poslanec a bývalý místopředseda komunistů Jiří Dolejš před pátečním jednáním novinářům řekl, že KSČM potřebuje modernizaci a omlazení, které ale nelze provést zbrkle. Zatím nevidí osobnost, která by vedení strany mohla převzít.

Filip cítí podporu regionů, odstoupení považuje za irelevantní

Volební výsledky označil Filip už dříve za zklamání, výzvu k odstoupení ale považuje za irelevantní. I přes ztráty 1200 zastupitelů podle něj komunisté dopadli lépe než řada stran včetně Pirátů či TOP 09. Navíc cítí podporu z regionů. Jeho nejsilnějším kritikem je Josef Skála, který proti němu v dubnu kandidoval na předsedu, po neúspěchu ale na jiné funkce ve vedení nekandidoval a není ani členem ústředního výboru KSČM.

I Dolejš se přiklání k výměně vedení, protože staré struktury modernizaci nezajistí. Změna podle něj ale nesmí být unáhlená, ale dobře připravená. Soudí, že komunistům převzalo část levicových voličů vládní hnutí ANO, protože slyší na jeho program. Časem se podle něj ovšem ukáže, že premiér a předseda ANO Andrej Babiš není schopen své sliby splnit. Špičky KSČM by měly v pátek a v sobotu také zhodnotit dosavadní působení menšinové vlády ANO a ČSSD, která získala důvěru jen díky toleranci komunistů.

KSČM v obecních volbách ztratila mandáty napříč republikou. Poprvé od revoluce například přišla o zastupitele v hlavním městě. Komunisté už také nemají zástupce v horní komoře Parlamentu, letos ztratili svůj jediný senátorský mandát.

KSČM doporučuje poslaneckému klubu podpořit návrh státního rozpočtu

Komunisté zároveň patrně zajistí menšinové vládě ANO a ČSSD většinu hlasů ve Sněmovně pro schválení základních parametrů státního rozpočtu na příští rok.

„Výkonný výbor Ústředního výboru KSČM právě doporučil poslaneckému klubu podpořit vládní návrh státního rozpočtu v prvním čtení,“ napsal Dolejš na svém twitterovém účtu. Předseda strany Vojtěch Filip už na konci září uvedl, že výkonnému výboru doporučí kladný postoj k návrhu rozpočtu. Podle něj návrh plní podmínky KSČM pro podporu vlády, jako jsou zvýšení minimální mzdy a růst mezd, valorizace důchodů, vykoupení akcií vodárenských společností a ochrana přírodního bohatství.

19.října 2018 v 10:05, příspěvek archivován: 19.října 2018 v 10:49

VV UV KSCM prave doporucil poslaneckemu klubu podporit vladni navrh statniho rozpoctu v prvnim cteni

Opoziční strany návrh rozpočtu kritizovaly. Navržený deficit považovaly v době ekonomického růstu za nezodpovědný, kritizovaly také výdaje na státní správu. Menšinová vláda, která má ve Sněmovně 93 poslanců, proto potřebovala hlasy 15 komunistů, aby svůj první předložený rozpočet mohla v dolní komoře Parlamentu prosadit. Senát se k rozpočtu nevyjadřuje.

Pokud projde prvním čtením, jeho základní podoba je definitivní

První čtení zákona o státním rozpočtu se uskuteční na říjnové schůzi Sněmovny, která začíná příští týden. Pokud je rozpočet v prvním čtení schválen, není už možné měnit jeho základní parametry. Definitivní podobu rozpočtu by měli poslanci schvalovat před Vánocemi.

Státní rozpočet počítá se schodkem 40 miliard korun, což je o deset miliard méně, než původně plánovalo ministerstvo financí. Pro letošní rok je schválený schodek 50 miliard, loni byl 60 miliard, ale ve skutečnosti skončil rozpočet zhruba šestimiliardovým schodkem.

Prioritami rozpočtu jsou podle vlády investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě. Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!