Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Česko

Antigenní testy pro školáky došly, hlásí správa hmotných rezerv. Školy mají problém, zásoby se tenčí

ilustrační snímek foto: Michal Turek, MAFRA

Praha - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nemá v tuto chvíli ve skladech pro školy žádné další zásoby antigenních testů na covid-19. Všechny již vydala. Na dotaz to uvedl předseda SSHR Pavel Švagr. Správa nemá podle něj pro školy ani žádné PCR testy. Ministerstvo školství podle své mluvčí Anety Lednové situaci od pondělí intenzivně řeší s ministerstvem zdravotnictví tak, aby správa mohla na testy vypsat novou zakázku.
  18:47

Do tendru na antigenní testy pro školy se přihlásily čtyři firmy. Masanta mezi nimi už není

Švagr v pondělí oznámil, že SSHR zrušila tendr na 5,6 milionu antigenních testů do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky, a to ani v dodatečném termínu, a tak správa musela všechny firmy vyloučit. Současné zásoby testů ve školách stačí podle zástupců škol asi do konce příštího týdne. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) není jisté, zda se testy podaří do škol dodat včas. Školy by si podle něj ale mohly testy nakoupit také samy. Zároveň to označil za příležitost urychlit využívání PCR testů. Vláda podle něj udělá vše pro to, aby kvůli komplikacím s testy nebylo nutné omezovat výuku.

S průběhem testování dětem pomohli jejich pedagogové.
Odběrové místo na antigenní testy je k dispozici v kinosále městského...

Novou zakázku podle Švagra správa rezerv do dnes zatím nevypsala. „Čekáme na podklady z ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví,“ uvedl. Správa podle něj už všechny antigenní testy pro školy ze svých skladů vydala a další nyní nemá. „Pokud jde o PCR testy, tak nikdy jsme žádný požadavek na jejich nákup neobdrželi a je to celkem logické, protože testy musí odebírat zdravotnický personál a vyhodnocuje je specializované pracoviště. Takže to není produkt pro náš nákup,“ řekl.

Škola otestovala žáky antigenními i PCR testy. Výsledek? Nula nakažených

„Situaci od pondělního odpoledne intenzivně řešíme tak, aby ministerstvo zdravotnictví urychleně upřesnilo specifikace a zakázka mohla být Správou státních hmotných rezerv vypsána znovu,“ uvedla na dotaz mluvčí ministerstva školství. Úřad podle ní již dříve upozorňoval na to, že centralizovaný nákup může mimo nouzový stav znamenat problém, což se nyní ukázalo. Právě proto podle ní pandemický zákon umožňuje, aby si testy nakoupili i zřizovatelé či školy sami a ministerstvo jim následně posílilo rozpočty jednorázovým normativem. Zopakovala, že návrat žáků do škol není ohrožen.

Školy podle ní dosud spotřebovaly asi dva miliony antigenních testů pro žáky a 700 tisíc pro zaměstnance. „PCR testy zatím alespoň částečně používá 207 škol, mnohé z nich však jen pro zaměstnance. U žáků šlo zhruba o 5000 testů PCR,“ řekla. V ČR je podle statistik ministerstva zhruba 5300 mateřských, 4200 základních a 1300 středních škol. Jaké mají jednotlivé školy rezervy, podle mluvčí v tuto chvíli nelze přesně určit. Stát jim rozdělil 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a pět milionů testů od společnosti Singclean.

První den školáků s antigenními sadami vyvolal rozpaky. Plaga už má zvažovat hlídání dětí PCR testy

Na základě připravovaného otevírání škol ministerstvo na začátku dubna stanovilo, že dostupné zásoby antigenních testů mohou školám vydržet nejdéle do týdne od 10. května. Úřad pak podle Plagy navrhnul, aby SSHR zajistila nákup 14,35 milionu testů pro školství do konce školního roku. Vláda ale rozhodla o nákupu pouze 5,6 milionu kusů, které měly školám vydržet zhruba do konce května. Tyto testy zatím správa nezajistila.

Autor: