Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letní tábory zřejmě letos budou povoleny, podmínky se ještě ladí

Česko

  10:13
Praha - Letos zřejmě budou povoleny letní tábory, uvedla Česká rada dětí a mládeže po úterním setkání s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou. Podmínky se dál ladí. Samozřejmé je, že se nesmí zásadně zhoršit epidemická situace. Podmínky pro letošek budou podle rady vycházet z loňských pravidel, pravděpodobně bude povinný test na koronavirus minimálně 72 hodin před odjezdem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Testování dětí na koronavirus by bylo povinné na oficiálním testovacím místě. Kapacita míst je podle statistik dostatečná, uvedl Ondřej Šejtka z rady po jednání s hygieničkou. „U menších táborů jednáme o možnosti přípravy stravy a mytí nádobí dětmi bez omezení,“ dodal.

Loni se organizátoři letních táborů museli vypořádat s přísnějšími hygienickými pravidly a nedostatkem táborových vedoucích. Tábory se mohly konat od 27. června, a to pro nanejvýš 500 lidí najednou, u stanových táborů pro 100. Na táborech pořádaných organizacemi, jako jsou skauti, pionýři, hasiči a tomíci, bývá maximálně do 150 účastníků. Děti nakonec nemusely nosit roušky. 

Covid dále ustupuje. Česko zaznamenalo nejnižší úterní nárůst nakažených od konce září

Podle loňských instrukcí ministerstva zdravotnictví musely být tábory dostatečně vybaveny dezinfekcí, mýdlem a tekoucí vodou. Samostatné hygienické zázemí musel mít personál kuchyně a na táboře bylo nutné vyhradit místo pro případnou izolaci dětí s podezřením na nákazu. Ministerstvo vydalo k pořádání táborů manuál s doporučeními v květnu.

Podle zjištění občanského sdružení Fajn Táboření loni pandemie neovlivnila výrazně táborovou sezonu. V létě na tábory dorazilo zhruba 213 tisíc dětí, což bylo podobné jako v roce 2018. Meziročně šlo o pětiprocentní úbytek. 

Antigenní testy pro školáky došly, hlásí správa hmotných rezerv. Školy mají problém, zásoby se tenčí

Vývoj počtu účastníků na dětských táborech souvisí i s demografickým vývojem. V důsledku zvyšující se porodnosti a dorůstání dětí do táborového věku zájem o tábory od roku 2012 kontinuálně rostl.

Tábornictví má v Čechách bohatou tradici. První tábory vznikly ve Spojených státech kolem roku 1861 a inspirace americkým vzorem podnítila i první skautský tábor, který byl uspořádán roku 1912 v Lipnici nad Sázavou.

Letní prázdniny mají tento rok začít ve čtvrtek 1. července a trvat do úterý 31. srpna.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat