Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Arcibiskupství pražské čelí žalobě kvůli sousoší v katedrále sv. Víta. Soud jej zakázal vystavovat

Nové sousoší ztvárňuje sv. Vojtěcha, Radima a Radlu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové sousoší ztvárňuje sv. Vojtěcha, Radima a Radlu. | foto: MAFRA, Dan Materna

Praha Soud zakázal pražskému arcibiskupství nadále vystavovat v katedrále sv. Víta sousoší sv. Vojtěcha, které v chrámu stojí od roku 2018. Arcibiskupství to uvádí na svém webu, podrobnosti nechtělo komentovat. Informaci ještě předtím přinesl Deník N.

Městský soud v Praze tak rozhodl na základě žaloby příbuzné autorky sochy, která se dožaduje finanční náhrady a odstranění sochy z katedrály. Katedrála patří nejen církvi, ale i státu. Socha zatím zůstává v katedrále a arcibiskupství jedná o dalším postupu s Kanceláří prezidenta republiky.

Nové sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly v katedrále sv. Víta.
Sousoší svatého Vojtěcha a jeho blízkých, chrám sv. Víta, Pražský hrad.

„Arcibiskupství pražskému byla Městským soudem v Praze uložena povinnost ukončit jakoukoliv formou vystavování stříbrného sousoší v katedrále, avšak bez zřejmé znalosti, že tato „povinnost“ se současně dotýká Kanceláře prezidenta republiky. Ta je právním pokračovatelem Jednoty pro dostavbu hlavního chrámu sv. Víta na hradě Pražském a s ní arcibiskupství nyní jedná o způsobu, jak se postavit k uložené povinnosti v katedrále, jež je i současně majetkem státu,“ stojí v prohlášení arcibiskupství. Jeho mluvčí Jiří Prinz ho nechtěl upřesnit s odkazem na formulaci připravenou právníky. Jednota iniciovala ve 30. letech 20. století vznik sochy.

Sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly bylo v katedrále odhaleno 17. dubna 2018 v době, kdy se do vlasti vracely ostatky kardinála Josefa Berana. Český patron je úzce spjat s pražským arcibiskupstvím. Pozici pražského arcibiskupa se říká stolec svatého Vojtěcha a socha se začala připravovat v době, kdy funkci zastával kardinál Beran.

Soutěž vypsanou v roce 1936 vyhrála sochařka Karla Vobišová Žáková (1887 až 1961). V roce 1947 byl model sousoší umístěn do katedrály. Stejně jak byl po nástupu komunistického režimu kardinál Beran internován, tak byl model sousoší v roce 1948 z chrámu odstraněn. Dokončení projektu inicioval kardinál Dominik Duka v roce 2010, kdy ho navštívil syn sochařky Karel Václav Žák a seznámil s návrhem sousoší.

Arcibiskupství uvádí, že postupovalo od počátku v dobré víře a vyšlo vstříc prosbám autorčina syna. Zajistilo zhotovení sousoší, jehož výroba a instalace v katedrále stála asi deset milionů korun, přispěli i dárci. Žák, který v roce 2016 zemřel, podle arcibiskupství neuplatňoval žádné nároky jako držitel autorských práv. Nároky začala uplatňovat bývalá manželka Karla Václava Žáka, Viera Žáková. Proti arcibiskupství podala žalobu, v níž se domáhá zatím nespecifikované sumy i zničení stříbrného sousoší v katedrále, uvádí arcibiskupství.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...