Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Duka versus Halík. Napomenutí není trest, ale výzva, tvrdí arcibiskupství

Koláž: Vlevo kardinál Dominik Duka, vpravo kněz a vysokoškolský pedagog Tomáš... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koláž: Vlevo kardinál Dominik Duka, vpravo kněz a vysokoškolský pedagog Tomáš... | foto: Lidovky.cz

Praha Pražské arcibiskupství reagovalo na článek o napomentí, které Dominik Duka udělil Tomáši Halíkovi. Ten se ostře ohradil a odmítl argumenty svého nadřízeného. Arcibiskup v napomenutí například zmiňuje, že prof. Halík ve svých mediálních vystoupeních napadá stanoviska vydaná k různým aspektům veřejného života jeho biskupem, popřípadě Českou biskupskou konferencí. Podle arcibiskupství ale tzv. admonitum není trest, nýbrž výzva.

Nejedná se o žádný osobní spor mezi prof. Tomášem Halíkem a pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou, ale jedná se o naplňování poslání katolického kněze, který je zavázán slibem poslušnosti k svému biskupu a jeho nástupcům. Jeho poslušnost je vyjádřením úcty ke svému ordináři, se závazkem být v jednotě jak naukové tak disciplinární. Kněz nemůže působit sám o sobě, protože jen biskup má tzv. plnost kněžství a biskup vysílá kněze jako své spolupracovníky do diecéze.

Napomenutí či admonitum podle CIC není trestem, ale je výzvou, upozorněním. K tomuto upozornění se rozhodl ordinář zmíněného kněze, prof. Tomáše Halíka, na základě připomínek, výtek i osobní zkušenosti, podle kterých se některá prohlášení neslučují s jednáním kněze či univerzitního profesora. Tato výtka byla konzultována se členy České biskupské konference na podzimním zasedání se závěrem, že ordinář uloží toto napomenutí, tedy důrazné upozornění, že je třeba vystupovat, jak se patří.

Toto napomenutí může udělit pouze diecézní biskup, tedy ordinář, neboli nadřízený příslušného kněze. Konzultace na biskupské konferenci nevyžaduje účast všech biskupů, ani další procedurální rozhodnutí. Některá vystoupení prof. Halíka, jak je uvedeno v napomenutí, se týkají i rozhodnutí České biskupské konference. Bylo tedy nutné, aby se jimi také zasedání zabývalo.

V článku se ovšem objevují některá nepravdivá tvrzení a lze říci přímo pomluvy, neboť Arcibiskupství pražské nepoužívá princip antidatace, aby podvádělo. Samotný čtenář může zjistit, že biskupská konference zasedala v říjnu (2018). Při následném kněžském dnu došlo k rozhovoru, můžeme-li to tak nazvat, ze strany profesora Halíka s arcibiskupem, který mu oznámil, že má rozpracovanou odpověď, kterou obdrží. Tu také po tomto rozhovoru obdržel.

Není zapotřebí, aby se takovéto otázky řešily ve sdělovacích prostředcích, kde pak mnozí mohou vést diskusi, zda je to oprávněné či neoprávněné. Medializace této kauzy je kontraproduktivní a contra legem.Pan profesor Halík měl možnost do 10 dnů po obdržení tohoto napomenutí vyjádřit své stanovisko a požádat o odvolání napomenutí. Učinil tak až 15. prosince minulého roku. Nejprve však tuto odpověď rozesílal jiným subjektům a samotnému arcibiskupovi došla až na Vánoční svátky. Tyto otázky jsou vnitřní záležitostí arcibiskupství a vztahu mezi vedením diecéze a jeho pracovníky, kteří jsou ve služebním poměru.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.