Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Stoleté dědictví nás všechny zavazuje, hodnotí uplynulý rok katolický kněz Halík

Česko

  14:00
Praha - Katolický kněz a teolog Tomáš Halík v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny bilancuje končící rok. A pokud jde o budoucnost, očekává vznik sociálního hnutí, které vyroste na sílícím hněvu. S Tomášem Halíkem hovořil Ondřej Koutník.

Katolický kněz a teolog Tomáš Halík foto:  Petr Topič, MAFRA

LN: Jak hodnotíte právě končící rok 2018? Co české zemi a její společnosti přinesl?
Připomněli jsme si sté výročí vzniku Československa jakožto zavazující dědictví. Děkuji Lidovým novinám za portréty velkých osobností dějin naší demokracie. Snad jsme si uvědomili, že hlavní zárukou nesamozřejmostí, z nichž se dosud můžeme těšit, jako je bezpečnost, prosperita, demokracie a­právní řád, je dnes zakotvení naší země v EU a NATO, ale zároveň i­ to, že nesmíme spoléhat jen na to, že nás tyto struktury ochrání před nebezpečím z vlastních řad, před těmi, kdo chtějí obrátit kormidlo směrem k divokému Východu a diskreditovat naši věrohodnost v očích spojenců.

LN: Máte obavu o vývoj demokracie ve světě?
Podobně jako v době nástupu nacismu, tak dnes, v době celosvětového nástupu populismu – také v Maďarsku a ­Polsku – stále ještě demagogové zprava i zleva nedokázali u nás úplně zničit demokratický systém, svobodu slova a právní stát, i když se o to snaží. Je znepokojující, že ti, kdo představují nejnebezpečnější hrozbu pro náš stát, sedí na samém jeho vrcholku a dostali se tam cestou demokratických voleb – jako kdysi nacisté v Německu, fašisté v Itálii a komunisté u nás.

LN: Jaký byl v tomto ohledu uplynulý rok pro Českou republiku?
Rok 2018 ukázal chování dvou nejvyšších ústavních činitelů tak jasně, že ti, kdo je budou i nadále podporovat, nemají výmluvu, stejně jako neměli výmluvu komunisté po roce 1968. Rostoucí vůle nemalé části občanské společnosti smýt hanbu, kterou ti dva a jejich okolí naší zemi dělají, naznačuje, že ti, kdo spoléhají na občanskou lhostejnost, se nakonec přepočítají. Možná, že už v příštím roce může porážka populistů ve středovýchodní Evropě, k níž musí jednou dojít, začít, a to – podobně jako kdysi porážka komunismu – od Polska

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!