Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Arenberger požádá o prověrku, počkáme na výsledek kontrol, oznámil ministr Vojtěch

Petr Arenberger. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Před rozhodnutím o setrvání Petra Arenbergera v čele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) chce jeho nástupce v ministerské funkci Adam Vojtěch (oba za ANO) vidět výsledky kontrol z ministerstva zdravotnictví a ministerstva financí. Nezbytné podle něj je, aby jako ředitel absolvoval bezpečnostní prověrku.
  18:34aktualizováno  19:00

„Považuju ho za slušného člověka,“ řekl Vojtěch. Dodal, že k němu má respekt jako ke každému, kdo nastoupí do funkce ministra. Při středeční debatě mu Arenberger přislíbil, že brzy o prověrku požádá, uvedl. „Pokud proběhne proces udělení bezpečnostní prověrky, i to je určitý obraz toho, jestli ten člověk má nějaký škraloup nebo nikoliv. Jsem dalek toho, abych hodnotil pouze na základě mediálních zpráv,“ dodal. Kontrola ministerstva zdravotnictví se podle něj chýlí ke konci, Vojtěch se chce s jejími závěry seznámit.

Bezpečnostní prověrku po ředitelích fakultních nemocnic a svých náměstcích žádal Vojtěch už při svém předchozím působení v čele úřadu. Protože ji nezískal, muset odejít náměstek Roman Prymula, který poté Vojtěcha jako ministra nahradil. Média minulý týden uvedla, že přestože Arenberger do čela FNKV nastoupil v roce 2019, o prověrku nepožádal.

Adam Vojtěch.
Babiš jmenoval nového ministra zdravotnictví. Je jím Petr Arenberger.

Arenberger v úterý rezignoval na ministerskou funkci, ve středu jeho demisi přijal prezident Miloš Zeman. Skončil podle svých slov kvůli mediálnímu tlaku, který doléhal i na jeho rodinu. Média v minulých týdnech vznesla pochybnosti o jeho majetku, pronájmu jeho nemovitosti nemocnici, kterou vedl, a zisku z klinických studií, které plynuly do jeho soukromé praxe místo do nemocniční kliniky.

Autor:
Témata: Zdravotnictví

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat