Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ve zdravotnictví chybí milion respirátorů. Nejpostiženější Praha jich dostala jen 50, Zlínský kraj tisíce

Zdravotníci v Krajské nemocnici Sosna v Třinci měří u vstupu do areálu tělesnou teplotu pacientům. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Praha - Ve zdravotnictví chybí až milion respirátorů. Radiožurnálu to v sobotu řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj jich je nyní závazně objednáno 1,7 milionu, dorazit by měly v příštím týdnu. Později Vojtěch České televizi řekl, že existuje naděje, že by stát mohl respirátorů příští týden získat ještě více.
  9:48aktualizováno  21:21

V noci na sobotu bylo do klíčových nemocnic a zdravotnických záchranných služeb rozvezeno 50 000 respirátorů. Ministr zároveň v noci požádal o uvolnění 10 000 respirátorů ze skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR).

„Bezesporu se bavíme o stovkách tisíc respirátorů, které potřebujeme sehnat, možná až kolem milionu respirátorů, které bychom potřebovali skutečně získat,“ řekl Vojtěch. Dodal, že trh s ochrannými pomůckami je v současné době anomální, poptávka je obrovská. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) ráno uvedl, že armáda do nemocnic a záchranným službám zatím rozvezla 51 000 respirátorů. „My jsme je rozvezli do nejpostiženějších nemocnic a zdravotnických záchranných služeb tak, aby vydržely fungovat v následujících dnech. Další dodávka by měla dorazit ve středu, čtvrtek, a pátek. Postupně tedy budou dodávky respirátorů chodit a my je budeme obratem rozvážet do nemocnic a lékařům v terénu,“ řekl později Vojtěch.

Praha dostala jen 50 kusů, Zlínský kraj 3600

Pražský primátor Zdeněk Hřib na tiskové konferenci uvedl, že Praha, která zatím eviduje nejvíce případů (61) dostala pouze 50 respirátorů, což jí rozhodně nestačí. „Krizový štáb konstatuje, že Praha neobdržela žádné avizované prostředky vyjma 50 kusů,“ uvedl na tiskové konferenci Hřib. Město se podle něj snaží nyní získat více ochranných prostředků samo, když stát není schopen dodávky zajistit.

Nejinak je na tom i Jihočeský kraj, který podle informací serveru iRozhlas obdržel pouze 60 respirátorů typu FFP2 a 160 kusů typu FFP3. „Okamžitě jsme rozporovali přidělené počty a následně kraj obdrží 300 kusů respirátorů FFP3, které bude distribuovat do nemocnic,“ napsala pro iRozhlas.cz jihočeská hejtmanka Ivana Stráská s tím, že jiný zdravotnický materiál do kraje nepřišel. Pouhé desítky respirátorů přišly i do Olomouckého kraje, přesné počty ale hejtman Ladislav Okleštěk komentovat nechtěl.

Lépe jsou na tom například v Pardubickém či Libereckém kraji, kam podle informací iRozhlasu dorazily tisíce respirátorů. Vůbec nejlépe je na tom Zlínský kraj, který jich obdržel 3600. Hejtman Jiří Čunek tuto informaci potvrdil. „Budeme v nemocnicích pokrytí na sedm dnů. Vydržíme tedy do další dávky,“ řekl.

Podle ředitele Nemocnice Slaný Štěpána Votočka nebyl na ministerstvu zdravotnictví v pátek nikdo, kdo by podal relevantní informace k tomu, kdy respirátory přijdou. „Začal jsem to aktivně zjišťovat, ale na ministerstvu nebyl nikdo, kdo by ty informace podal, i když jsme se o nich pídili,“ uvedl už v pátek večer.

Předseda vlády zatím nedostatečný počet roušek v některých nemocnicích svalil na ministra Vojtěcha. „Chtěl jsem tím říct, že mě ministr ubezpečil, že včera (v pátek, pozn. red.) ty respirátory rozveze. Teď jezdím po Praze a ptám se ředitelů, jak ten systém funguje,“ napsal v SMS serveru iRozhlas v odpovědi na dotaz, zda bude skutečně sám rozvážet roušky, jak naznačoval na předchozí tiskové konferenci.

Ministerstvo pracuje na objednávkách

Na ministerstvu pracuje na objednávkách ze všech kontinentů tým mnoha lidí, stává se, že již dohodnutá objednávka je později z důvodu opatření jednotlivých států zrušena, podotkl ministr. Situace by se podle něj měla stabilizovat v příštím týdnu.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula již v týdnu uvedl, že respirátory nejsou snadno sehnatelné v zemích Evropské unie. „Tak jsme se obrátili na Izrael. Nemají ale zatím schválené použití, proto je objednáme v Číně,“ řekl dříve Prymula.

Vojtěch také v noci v sobotu požádal o uvolnění 10 000 respirátorů třídy FFP3 ze skladu Správy státních hmotných rezerv. „V tuto chvíli jsou respirátory na cestě do meziskladu, odkud se budou distribuovat dál podle pokynu ministerstva zdravotnictví,“ sdělil předseda SSHR Pavel Švagr. Připomněl, že Správa už v pátek přivezla do dvou pražských nemocnic celkem 10 000 ochranných brýlí pro zdravotníky, a to konkrétně na Fakultní nemocnici v Motole a v Nemocnici Na Bulovce.

Ministr počítá s tím, že počet nakažených bude v dalších dnech stoupat. Uvedl, že mezi pozitivně testovanými jsou i případy bez cestovatelské anamnézy, nákazy jsou tedy komunitní. Podle celostátních údajů z rána je v Česku 150 lidí nakažených nový koronavirem.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) také uvedl, že pokud ministerstvo zdravotnictví rozhodne o tom, že bude potřeba více testovacích míst, je jeho resort schopen ze zásob hasičů vyskladnit stany či kontejnery. Fakultní nemocnice v Motole, Nemocnice na Bulovce a Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze v pátek začaly odebírat vzorky na testování nákazy koronavirem na speciálních odběrných místech, v pondělí se připojí Thomayerova nemocnice.

Babiš také citoval náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu, podle kterého do 10 dnů bude zvýšen počet denně testovaných vzorků ve spolupráci s Univerzitou Karlovou na 4000.

Autoři: ,