Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Korea: světlo na konci tunelu. Testy na koronavirus jsou zadarmo a fyzicky snadno dostupné

Pracovnice dezinfikuje vlak v jihokorejském v Soulu. foto: Reuters

Není to tak dávno, co měla hned po Číně největší problémy s rychlým šířením nákazy nového koronaviru Jižní Korea. Počty lidí zasažených infekcí dramaticky explodovaly. V rozmezí dvou týdnů vyšplhaly z původních třiceti na 6000 případů. Jestliže se jednalo v případě nakažených zpočátku hlavně o členy jednoho z tamních náboženských hnutí, postupně byly nakaženy i další skupiny obyvatelstva.
  5:00aktualizováno  7:25

Nyní se ale zdá, že i Jižní Korea začíná dostávat situaci pod kontrolu. V pátek překonal počet uzdravených za den vůbec poprvé počet nově nakažených: na 110 nových případů bylo oznámeno 204 propuštěných z nemocnic. Celkem registrovaly úřady k sobotnímu dni 8086 nakažených a sedm desítek obětí.

Pracovníci dezinfikují autobusy ve městě Gwangju v Jižní Koreji.
Pracovníci v Jižní Koreji dezinfikují kostel v Soulu.

Vláda v čele s prezidentem Mun Če-inem se před dvěma týdny ještě veřejně omlouvala, že nezvládla šíření nákazy zastavit, a vyhlásila novému koronaviru válku. Během 17 dní se podařilo vyvinout vlastní testy na přítomnost viru a následně je dodat úřadům. Vedle toho vznikla i celostátní síť 96 laboratoří s většinou nepřetržitým provozem.

Na každého mrtvého v Jižní Koreji sedm obětí koronaviru v Itálii. Proč se tak liší čísla v ohniscích nákazy

Zatím zaujímá Jižní Korea hned za Čínou, Itálií a Íránem čtvrté místo, pokud jde o státy nejvíc zasažené nákazou. Přístup vlády a úřadů v Koreji se ovšem od ostatních států dost liší. Jestliže jsou ve většině z nich testováni pouze lidé, kteří vykazují znaky nákazy, jsou v Jižní Koreji zkoumáni všichni, kdo měli těsný kontakt s nakaženými.

Testovací stanoviště u dálnic

V praxi to znamená, že z padesáti milionů obyvatel Korejské republiky se podrobilo testům okolo čtvrtmilionu lidí, přičemž každým dnem se jejich řady rozšíří o další tisíce. Podobné systematické zkoušení neprobíhá nikde jinde na světě. Pro srovnání: například ve Spojených státech, které mají šestkrát víc obyvatel, bylo ve stejném časovém úseku testováno přibližně deset tisíc lidí. Zkoušky na nový koronavirus jsou v Koreji zadarmo, jsou i fyzicky snadno dostupné, například ve specializovaných stanovištích podél frekventovaných silnic.

Epicentrum pandemie koronaviru se přesunulo do Evropy, upozorňuje WHO. Dosud bylo v Číně

Jedná se v zásadě o provizorní stany s přítomností stálé lékařské služby. Zájemcům o test je během deseti minut odebrán vzorek ze slin, aniž by museli opouštět vůz. V celé zemi je aktuálně okolo padesáti takovýchto stanic.

„Stinnou stránkou“ tohoto široce koncipovaného přezkumu je, že Jižní Korea kvůli tomu figuruje na jednom z nejčelnějších míst, pokud jde o počet lidí, u nichž byla nákaza odhalena. Na straně druhé ale i díky tomu činí aktuálně úmrtnost v Koreji 0,77 procenta, což je zlomek celosvětového průměru 3,4 procenta.

Sociální kontrola online

Z hlediska rozšíření nákazy byla Jižní Korea považována již před vypuknutím stávající koronavirové krize za obzvlášť rizikovou. Souvisí to se zeměpisnou blízkostí k Číně, zároveň patří Korejská republika k nejhustěji zalidněným státům na světě.

USA mají 1000 případů onemocnění koronavirem, Jižní Korea opět hlásí významný nárůst. Írán je v krizi

Na rozdíl od Číny nebo Itálie ovšem jihokorejská vláda nepřistoupila k podobně drastickým opatřením v podobě izolování celých měst a provincií od okolního světa. Vláda dokonce ani nezakázala cizincům vstupovat na území. Pouze ti, kdo přijížděli z provincie Chu-pej, která byla epicentrem nákazy v Číně, museli do dvoutýdenní karantény.

Namísto toho ve spolupráci s mobilními operátory rozesílá varovné zprávy těm, již se nacházejí v místech s vysokým výskytem nakažených. Vedle toho lze online sledovat, kde se lidé infikovaní koronavirem zrovna pohybují, což má také přispět k sociální kontrole.

Korejci navíc důsledně dodržují výzvy vlády k omezení sociálních kontaktů a aby dbali hygienických zásad. Vláda též omezila nákupy roušek – každý občan si může koupit pouze dvě.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat