4. dubna 2013 11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ať si sedí v Praze, reagoval Varvařovský na Křečkova slova o gubernii

Ombudsman Pavel Varvařovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ombudsman Pavel Varvařovský | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Zástupcem ombudsmana ve středu zvolili poslanci Stanislava Křečka (ČSSD), ačkoliv ombudsman Varvařovský si v této funkci představoval spíš Filipa Dienstbiera, bratrance Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Křeček se podle Varvařovského ještě před svým zvolením vyjádřil, že by raději než v Brně úřadoval v Praze. "Tak ať tam sedí," podotkl ombudsman.

S novým zástupcem budou prý muset najít společnou řeč, i když příliš optimisticky jejich spolupráci ombudsman nevidí. Neví prý ani, kdy bude jeho zástupce skládat slib.

Poslanec Stanislav Křeček (ČSSD)

Poslanec Stanislav Křeček (ČSSD)

Křeček nedůvěru svého nového nadřízeného bere s rezervou. „Není to jistě příjemné, ale pevně věřím, že s panem ombudsmanem navážeme dobré vztahy a že budeme tu funkci dělat, jak bude zapotřebí,“ řekl poslanec.  

Odchod do gubernie

Zástupce ombudsmana se chce seznámit s chodem úřadu a svými pravomocemi, poté už by rád pracoval na zviditelnění svěřené instituce. "Bylo mi tady s vámi dobře. Ale jak by napsal ruský autor devatenáctého století, odcházím pracovat do vzdálené gubernie, ale věřím, že i tak se budeme setkávat. Děkuji vám za to, co jsem tady s vámi mohl prožít," řekl Křeček poslancům po svém zvolení.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejprve ale musí Křeček vyřešit své členství v ČSSD a ukončit podnikatelskou činnost. A teprve po jmenování se ombudsman rozhodne, jakou agendu Křečkovi svěří.„Je to na mně, já mu nemusím dát nic. Zákon pouze říká, že mohu. On se bude muset nejdříve rozkoukat. Myslím, že nemá zcela jasnou představu o tom, co se tam vůbec dělá,“ řekl Varvařovský pro Lidové noviny.

A jasné není ani to, zda v úřadu zůstane sám Varvařovský. Již dříve naznačil, že by v případě zvolení Křečka své setrvání zvažoval.

pvPavlína Vávrová, finFilip Nachtmann