Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ať žije Havel, volali lidé z Karlova mostu

Česko

  8:46aktualizováno  19:19
Za velkého zájmu veřejnosti vyplula na třídenní plavbu po Vltavě a Labi loď s květinovými dary, které lidé přinesli k rakvi prezidenta Václava Havla. Akce má být podle organizátorů tichou vzpomínkou na zesnulého prezidenta. Na konci plavby v severočeském Děčíně mají být květiny vhozeny do řeky.

Plavba květin pro Václava Havla foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Ponton s květinami tažený remorkérem doprovází čtyři výletní lodě, z nichž mohla veřejnost plavbu sledovat. Stovky lidí se dívaly na smuteční plavbu i z vltavských břehů a mostů.

Už při odražení lodí od břehu se ozval silný potlesk, emoce doprovázely plavbu i na dalších úsecích. Například z Karlova mostu sledovali smutečně vyzdobené lodě stovky lidí. Lidé nezůstali jenom u potlesku. Ať žije Havel, provolávali mnozí. Někteří házeli na lodi s květinovou výzdobou další květiny. Ostatní plující lodě na počest houkaly.

Vdova po prezidentovi Dagmar Havlová byla na jedné z lodí a odpovídala lidem máváním. Spolu s ní byl mezi čestnými hosty i Havlův bratr Ivan, mezi dalšími známými osobnostmi pak například bývalý Havlův mluvčí Ladislav Špaček a bývalý zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb.

V Podbabě na severu Prahy vystoupili všichni hosté, dokonce i Dagmar Havlová. Loď Lužnice a loď s květinami však pokračují dál.

Plavbu uspořádaly a uhradily společnosti Prague Boats, Pražská paroplavba a Gray Line. S nápadem poslat květiny od Havlovy rakve po řece přišel výtvarník David Černý, organizace se ujal hudebník Michael Kocáb. Havlovu rodinu i někdejší známé a spolupracovníky dojalo množství květin, které lidé přinesli k rakvi prezidenta a hledali způsob, jak je využít.

"Původně jsme chtěli květiny poslat po voru , ale ten jsme nesehnali. Jsem překvapen, že ještě tolik dní po pohřbu lidé přišli," řekl David Černý.  

Michael Kocáb dodává: "Přemýšlel jsem, že by se z květin dala udělat socha nebo jsme je chtěli rozřezat a poslat do nemocnic. Pak jsem ale zavolal Davidu Černému a ten navrhl, abychom květiny poslali po vodě," řekl.  "Květiny by měli být poslány po vodě v Děčíně. Němci se ale vyjádřili, že by lodě mohly plout i dál, ale to ještě nevíme přesně."

Všechny lodě vyrazily v 10:00 z Rašínova nábřeží nedaleko od domu, kde Havel léta žil. Květiny k lodím přivezlo sedm nákladních aut a dodávek. Podle plánu by ponton s květinami měl první den doplout do Mělníka.

Dobrovolníci nakládali na ponton zakotvený u Rašínova nábřeží věnce a květiny z centra Pražská křižovatka, které tam lidé přinesli k uctění památky zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla.

V Ústí nad Labem zakotví 1. ledna a odpluje 2. ledna ráno. Na Nový rok tam uctí Havlovu památku veřejnost a představitelé města s primátorem Vítem Mandíkem. V Děčíně organizátoři smuteční plavbu ukončí, očistí květiny od umělých materiálů a hodí je do Labe.

PSALI JSME:

Z pietních míst byly odstraněny i svíčky

Ze dvou pietních míst na pražském Václavském náměstí byla  v noci odklizena většina svíček, které lidé zapalovali jako vzpomínku na Václava Havla. Další tisíce svíček, květin a vzpomínkových dopisů ale i nadále zůstaly na podstavci sochy sv. Václava a na záhonu u pomníku Jana Palacha. 

Z Václavského náměstí byla v pátek noci odklizena většina svíček.

"Úklid proběhl bez problémů," prozradil mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Z Václavského náměstí jejich pracovníci odvezli celkem 20 velkých pytlů svíček, které dohromady vážily asi 500 kilogramů.

Z odvezených svíček by mohla být odlita vosková plastika v podobě srdce. Svíčky byly převezeny do zázemí Pražských služeb, kde zůstanou k dispozici umělcům.

Není zatím jasné, kam by socha měla být umístěna. V úvahu připadá třeba odsvěcený kostel svaté Anny, takzvaná Pražská křižovatka. Gavlovský by také chtěl nápad rozšířit na další města v Česku.

Česko a svět se rozloučily s Václavem Havlem

Americká delegace na pohřbu Václava Havla: Manželé Clintonovi a Madeleine Albrightová.
Autoři: ,