Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Auta nesmíte odtahovat, stěžují si poslanci na pražské strážníky

Odtah auta - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odtah auta - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Strážníci prý jenom dodržují zákon, brání se ředitel městské policie v Praze Eduard Šuster. Poslanci si totiž stěžují na postup strážníků, kteří se v minulých dnech zaměřili na špatně parkující zákonodárce a několik vozů nechali odtáhnout.

Spor vznikl na počátku tohoto týdne, kdy městští strážníci odtáhli automobil sociálnědemokratického poslance Stanislava Humla. Ten si pak na policejní praktiky emotivně postěžoval vedení Poslanecké sněmovny. Do podobné situace se dostal i poslanec za KDU-ČSL Tomáš Podivínský. Kancelář Poslanecké sněmovny poté informovala ředitele Šustera.

Zákonodárci si ve sporu berou na pomoc paragrafy zákona o policii a obecní policii. Jsou totiž přesvědčení, že růžová parkovací kartička, kterou poslanci vlastní, opravňuje zaparkovat vozidlo kdekoli a bez postihu. Městská policie ovšem tvrdí, že osobám chráněným imunitou nemůže být nasazena botička, ovšem v odtažení vozidla zákon policii nebrání.

Nedohodli se

"To přece vyplývá z logiky věci, vždyť odtah vozidla je pro osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána mnohem větší překážkou k výkonu povolání než použití technických prostředků k zabránění odjezdu vozidla," reagoval ředitel tiskového oddělení Poslanecké sněmovny Roman Žamboch pro server Aktualne.cz, který o sporu informoval.

Anketa

Má se poslanecká imunita vztahovat i na špatné parkování?

Ano, protože hledání parkoviště by poslance zdržovalo od výkonu mandátu 45
Ne, poslanec je řidič jako každý 1966

   

Kvůli zmíněnému sporu se Šuster ve čtvrtek dopoledne sešel s ředitelem Žambochem. Ke shodě však nedospěli. "Jak Městská policie hl. m. Prahy, tak Kancelář Poslanecké sněmovny si vyměnily svá stanoviska a budou v jednání pokračovat," uvedli shodně Žamboch i Šuster. Ten však upozornil, že uvidí-li strážníci stát auto v modré zóně bez platné parkovací karty, mohou ho i nadále odtáhnout.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?