Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Dopravní peklo‘. Oprava jedné ulice zastavila téměř celý Žižkov, policie chystá odtahy

Česko

  9:43aktualizováno  20:55
PRAHA - Začínající oprava Husitské ulice v Praze 3 v pondělí značně zkomplikovala dopravu v souběžné Seifertově ulici. Auta z Husitské projížděla Seifertovou, která je úzká, po tramvajových kolejích a blokovala provoz hromadné dopravy, která přes den nabírala až třičtvrtěhodinové zpoždění. Radnice chce společně s policií odtahovat vozidla blokující plynulý provoz.

Uzavření Husitské způsobilo dalekosáhlý dopravní masakr. Žižkováci na Facebooku šílí, zpoždění tramvají zasahuje i čtvrti daleko za hranicemi Žižkova. foto: Yan Renelt, MAFRA

Mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Hana Pohanová serveru Lidovky.cz před 21. hodinou sdělila, že se se situace kolem tramvají na Žižkově víceméně uklidnila. „Současný stav je lepší než jsem očekávala. Během pár minut budou spoje jezdit již ve svých časech,“ informovala. Jediná změna, která prý bude pokračovat i v úterý ráno je dočasné přemístění zastávky autobusů „Husinecká“ směrem do centra do stejnojmenné zastávky tramvají. 

Velké dopravní problémy? Žádné nejsou, Pražané jsou zpovykaní, říká Krnáčová

„Některé spoje zejména linek 5, 9, 15 a 26 jsou aktuálně zpožděné až o 45 minut, což má vliv i na dopravu v oblasti Smíchova, Řep a Dejvic, Strašnic a Hostivaře,“ informoval v pondělí dopoledne DPP. Stovky lidí proto raději na Žižkově vystupovaly z MHD a vydali se do centra města pěšky. Stejné zpoždění hlásil DPP rovněž odpoledne kolem čtvrté hodiny.

Dopravní situace byla na Žižkově natolik komplikovaná, že od 12:30 byl každý druhý spoj tramvajové linky 5 ve směru od Ústředních dílen DP odkloněn z Flory přes Orionku, Náměstí Míru, Karlovo náměstí a Novoměstskou radnici do zastávky Myslíkova a dále po své trase na Sídliště Barrandov. Polovina spojů linky 9 byla ve směru od Sídliště Řepy z Jindřišské ulice odkloněna přes Masarykovo nádraží do zastávky Bílá Labuť a zpět na Sídliště Řepy.

Uzavření Husitské způsobilo dalekosáhlý dopravní masakr. Žižkováci na Facebooku...
Uzavření Husitské způsobilo dalekosáhlý dopravní masakr. Žižkováci na Facebooku...

Městská část Praha 3 v návaznosti na pondělní dopravní situaci uvedla, že magistrát nezvládl přípravu uzavření Husitské ulice a Technická správa komunikací přehlíží kolaps, který postihl dopravu.

„Od počátku jsme vedení Prahy i TSK upozorňovali, že uzavírky v Husitské mohou způsobit dopravní kolaps, který zasáhne celý Žižkov. Byli jsme ale ujišťováni, že je ze strany magistrátu i TSK vše řádně připraveno. Dnes jsme se ale probudili do dopravního pekla,“ uvedla místostarostka pro dopravu Lucie Vítkovská.

12.března 2018 v 09:46, příspěvek archivován: 12.března 2018 v 09:48

Aktuální dopravní situace na ŽižkověV souvislosti s uzavírkou Husitské došlo k posílení MHD do centra (TRAM 15 jede společně s 9 na Vozovnu Žižkov) a na metro A Flora (linka 175, posilové spoje, nasazeny kloubové autobusy), aby řidiči IAD nezahltili Seifertovu ulici, zbytečně.. https://t.co/1gW6lzjSlL

Radnice společně s policií proto zvýší dohled a řízení dopravy na Žižkově „Prioritou je pro nás zajistit průjezd tramvají v Seifertově ulici. Auta, která budou provoz blokovat, budou odtažena. Policisté budou řídit dopravu na důležitých křižovatkách,“ uvedla místostarostka.

Zástupci radnice, magistrátu, Technické správy komunikací (TSK) nebo policie v úterý celou trasu projedou. Pokud bude třeba, změní se dopravní značení. Podle Vítkovské je možné, že například bude změněn směr v některých jednosměrkách. „V krajním případě by byl zakázán vjezd autům do Seifertovy ve směru do centra. Prioritou je MHD, zpoždění tramvají 45 minut je nepřijatelné,“ řekla.

Zpovykaní Pražané

Pražská doprava přitom kolabuje jen pár dní poté, co primátorka Adriana Krnáčová v rozhovoru pro Novinky.cz uvedla, že metropole s dopravou velký problém nemá.

„Myslím, že Pražané jsou trochu zpovykaní s dopravou, protože když jsem v zahraničí a čekám deset minut v zácpě, tak v Praze už by bylo povstání a skandál,“ řekla Krnáčová.

Po vlně kritických hlasů, které se na její osobu snesly, vyjádření poupravila. „Hovořila jsem o stání v kolonách a srovnávala Prahu s jinými velkými městy. Chápu, že jsou lidé rozčíleni, kvůli uzavírkám a to vyjádření bylo nešťastné.“ omluvila se později.

Oprava 670 metrů dlouhého úseku Husitské mezi křižovatkou s Trocnovskou ulicí a Tachovským náměstím má trvat do konce letošního listopadu. Rekonstrukce je rozdělena na tři etapy, v první z nich stavbaři od úterý pracují mezi křižovatkami s Trocnovskou ulicí a Orebitskou ulicí. Do opravovaného úseku mohou pouze chodci.

Dopravní podnik kvůli opravě Husitské  zrušil autobusovou linku 133, odklonil linku 175 z Rokycanovy přes Ohradu na sídliště Malešice a linku 207 přes Seifertovu ulici a Olšanské náměstí. Ve směru z centra se změnila trasa tramvajové linky 15 a řadu autobusových zastávek dopravní podnik přemístil, vyplývá z jeho webu. 

V další fázi opravy, která má začít za dva měsíce, se práce přesunou mezi Orebitskou a Jeronýmovu ulici, nejdelší dobu zabere rekonstrukce mezi křižovatkami s Jeronýmovou a Prokopovou ulicí. Ve třetí etapě, která potrvá čtyři měsíce, bude navíc uzavřena frekventovaná křižovatka Husitské ulice s Trocnovskou.

Součástí rekonstrukce bude oprava povrchů silnice, parkovacích pruhů a chodníků. Upraveno bude odvodnění, mobiliář a zeleň. Předpokládané náklady na úpravy Husitské ulice jsou 70 milionů korun.

Autoři: , ,