18. září 2018 8:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Autoklub měl kvůli dotacím uvádět až osminásobky stavu členů. Policisté šetří škodu za 308 milionů

Policie, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie, ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Kriminalisté prověřují podezření, že Autoklub České republiky uváděl několikanásobně vyšší počet členů a tím získal vyšší dotace. Ministerstvo školství vyčíslilo škodu na víc než 308 milionů korun. Policisté se mimo jiné zabývají postupem některých úředníků, kteří o dotacích v letech 2010 až 2016 rozhodovali. Napsal to v úterý server iROZHLAS.cz.

„Ministerstvo uplatňuje škodu v celkové výši 308 145 252 korun. Ministerstvo se tímto připojuje k trestnímu řízení,“ cituje server z dokumentu, který ministerstvo loni odeslalo Národní centrále proti organizovanému zločinu. Jde o celkovou sumu peněz, které autoklub získal od ministerstva v letech 2010 až 2016 ze tří dotačních programů, v nichž byla jedním z posuzovaných kritérií členská základna. Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) uvedla, že pokyn poskytnout podklady policii dostali úředníci za jejího působení na ministerstvu.

Autoklub ČR podle serveru před čtyřmi lety snížil počet členů právě v době, kdy chtělo ministerstvo po spolku jejich jmenný seznam. Zatímco v roce 2013 autoklub uváděl, že má 90 000 členů, o rok později už jich měl 11 513. „Existují pochybnosti, zda autoklub ve svých žádostech neuváděl záměrně nepravdivé, případně krajně nepravděpodobné informace, čímž mohl ministerstvo uvést v omyl o výši své členské základny, a tím získat vyšší částky v rámci přidělovaných dotací,“ napsalo ministerstvo školství.

Policie potvrdila, že věc prověřuje. „Věcí se zabýváme, je ve fázi prověřování, kdy dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze. Více informací však poskytovat nebudeme,“ řekl iROZHLASu mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Policejní vyšetřování se týká doby, kdy byl prezidentem klubu Roman Ječmínek. „Nepovažuji za potřebné se k tomu vracet. Ať si to vyřeší současné vedení. Já k tomu byl podat vysvětlení na policii jako svědek před dvěma lety, od té doby mě nikdo nekontaktoval,“ řekl serveru.

Současný prezident Jan Šťovíček, který Ječmínka nahradil na konci roku 2016, uvedl, že autoklub podobně jako další sportovní svazy v roce 2012 přistoupil k aktualizaci databází členské základny. Zároveň odmítl, že by autoklub čerpal dotace na takzvané mrtvé duše. Počet členů podle Šťovíčka nehrál při výpočtu dotací významnou roli, píše server. To odmítla Valachová. „Do roku 2016 měla členská základna podstatnou váhu, později se tato váha snížila,“ řekla.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.