Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žižkovskou Kliniku získala Správa železnic. Chce do ní umístit své zaměstnance

Česko

  10:34aktualizováno  11:08
PRAHA - Budovu v Jeseniově ulici na Žižkově, kterou nelegálně obývá Autonomní sociální centrum Klinika, získala od státu Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Autonomní centrum Klinika na Žižkově, ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

Smlouvu o převodu úřady podepsaly minulý týden, nyní bude převod zanesen do katastru nemovitostí, řekl Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

Podle Arnošta Nováka z kolektivu Kliniky byl převod utajený a netransparentní. „Ptali jsme se minulý týden na SŽDC podle zákona číslo 106 (o svobodném přístupu k informacím) a napsali nám, že žádný projekt na využití Jeseniovy nechystají. Máme to černé na bílém,“ řekl Novák.

„Pro budovu máme do budoucna vlastní využití. Polohou i velikostí odpovídá našim požadavkům na umístění našich zaměstnanců. Proto jsme v rámci meziresortního řízení projevili zájem o její nabytí.“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

„Po převzetí zahájíme samozřejmě potřebné dokumentační a projekční práce, které jsou potřebné k rekonstrukci tohoto objektu do podoby odpovídající našim potřebám. O konkrétních krocích a postupech se rozhodne po převzetí budovy, až budeme znát konkrétní stav věci i nemovitosti jako takové.“ dodává Ptačinský

O nevyužívanou budovu už mělo zájem několik státních institucí, zatím z převodu vždy sešlo. Původně v ní měla sídlit Generální inspekce bezpečnostních sborů, letos na jaře o ni požádal Úřad práce. Jemu nadřízené ministerstvo práce a sociálních věcí ale zájem poté odvolalo. Budovu chtěla získat i Praha, město ale na rozdíl od státních institucí nemůže požádat ÚZSVM o bezplatný převod majetku.

Aktivisté prázdnou budovu v majetku státu obsadili v prosinci 2014. Policie ji několikrát vyklidila, poté jim ji úřad na rok zapůjčil a provozovali v něm sociální centrum. Pořádali přednášky, koncerty nebo jazykové kurzy, budovu také svépomocí opravovali. Smlouva skončila letos v březnu, pak anonym v budově několikrát nahlásil bombu, policie ji vyklidila, ale aktivisté se tam vždy znovu vrátili.

O vyklizení budovy se s nimi úřad soudí, uložil jim více než 150.000 korun pokuty za její neoprávněné používání. Část už Klinika zaplatila z příspěvků dárců.

Centrum Klinika chce i po převodu na správu železnice dál pokračovat v programu v budově v Jeseniově ulici. Převod považuje za netransparentní.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat