7. července 2016 10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Centrum Klinika se opět otevře pro lidi. Soud zrušil předběžné opatření

Noční zásah na Klinice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noční zásah na Klinice. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Autonomní sociální centrum Klinika v Praze se ve čtvrtek po několika týdnech znovu otevře veřejnosti. Pražský městský soud zrušil předběžné opatření, které provozování centra zakazovalo. Informoval o tom aktivista Jakub Ort.

O žalobě, kterou kvůli údajně nelegálnímu působení Kliniky podal správce budovy, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), zatím soud nerozhodl.

O budovu v Jeseniově ulici na Žižkově se vedou spory několik měsíců. V aktuálním rozhodnutí odvolací soud podle Orta odmítl argumentaci ÚZSVM, která je postavena na tom, že Klinika funguje v rozporu s kolaudačním rozhodnutím.

„Žádné kolaudační rozhodnutí doopravdy neexistuje,“ tvrdí Ort.

Kvůli nerespektování předběžného opatření dostala Klinika v uplynulé době několik pokut. Soud řeší případ jako občanskoprávní spor. ÚZSVM podal žalobu kvůli nedodržování smlouvy o výpůjčce. Dohoda podle Orta možná není. „Pozice úřadu je úplně neprůchozí. Není žádný prostor pro vyjednávání,“ řekl Ort.

František Janouch naslouchá vystoupení ruského studenta Igora Ševcova poté, co...
Zástupci Autonomního sociálního centra Klinika převzali v Praze Cenu Františka...

Opuštěný dům na Žižkově obsadili aktivisté na konci roku 2014, později jim ÚZSVM budovu na rok vypůjčil. Smlouva skončila začátkem března. Od té doby je podle správce objekt využíván nelegálně.

Nedávno někdo na Klinice čtyřikrát nahlásil bombu. Policie budovu evakuovala, ale žádné výbušné nařízení nenašla. Situaci řeší i policie, bylo podáno několik trestních oznámení. O budovu projevila zájem Praha.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!