Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byla to štvavá kampaň, říkají senátoři za Spolu. Aspoň to bylo vzrůšo, jinak tyhle volby lidi nezajímají, reaguje Babiš

Česko

  17:47aktualizováno  18:33
Senátní volby ve 2. kole dopadly ve „střetu“ mezi parlamentní koalicí a opozicí poměrně jednoznačně. V reakcích si někteří nově zvolení senátoři za Spolu stěžovali na kampaň, kterou proti nim vedlo v posledním týdnu hnutí ANO a předseda Andrej Babiš. Ten však popírá, že by říkal nepravdy, prý šlo jen o „čtení novinových titulků“.
Andrej Babiš s Janou Nagyovou u soudu.

Andrej Babiš s Janou Nagyovou u soudu. foto: Jakub Stadler, MAFRA

Zřejmě nejsledovanější byl duel v Jihlavě, kde proti sobě stanul současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) proti Janě Nagyové, kandidátce za hnutí ANO a bývalé manažerce holdingu Agrofert. Ta teď stojí jako obžalovaná spolu s expremiérem Andrejem Babišem před pražským městským soudem ve věci udělení účelové dotace pro podnik Farma Čapí hnízdo. Miloš Vystrčil svůj mandát obhájil, získal 60,03 % za 23 273 hlasů.

V jihlavském senátním obvodu přišlo ve 2. kole k volbám 38,74 % oprávněných voličů, což byla nejvyšší volební účast v letošním 2. kole senátních voleb. Nagyová získala 39,96 % za 15 495 hlasů.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří přišli k senátním volbám a zejména pak v mém obvodu, kde jich bylo mnohem více než v ostatních. V posledních 14 dnech byla proti nám vedena hodně štvavá a nepravdivá kampaň. I přesto se nám podařilo porazit Andreje Babiše, Karla Havlíčka, Alenu Schillerovou, Richarda Brabce a Janou Nagyovou i ve druhém kole,“ uvedl pro server Lidovky.cz předseda Senátu Vystrčil. Znovuzvolení vnímá jako závazek, aby v Senátu pro region pracoval co nejlépe.

„Na jedné straně jsem byl já jako kandidát, který představoval svůj program a to, co jsem již v Senátu udělal. Na druhé straně byla skupina lidí v čele s Andrejem Babišem, která kandidovala proti někomu. Kandidovala s cílem vystrčit mě ze Senátu, jak říkali. Měli marketing, který se téměř ničeho neštítil. Měli neomezený počet lidí a peněz. Proto jsem rád, že voliči uvěřili mě a mým tezím. Že volili slušnost,“ doplnil pro Lidovky.cz Vystrčil.

Senátní volby: Spolu získalo 18 křesel, ANO si odnáší jen dva mandáty, Vystrčil zvítězil nad Nagyovou

„Já nechápu, kdo byl neslušný. My jsme pouze četli mediální titulky: o výletu do Peru, o zneužívání funkce předsedy Senátu, o čemž hovořila kontrola, a další. Nikdo nikoho neurážel. Oni stále urážejí nás,“ uvedl pro Lidovky.cz Andrej Babiš, předseda hnutí ANO. „Nechápu, proč si pan Vystrčil stěžuje, že nám v kampani pomáhaly osobnosti, třeba Alenka Schillerová. Vždyť jemu přišli na pomoc všichni, celá pětikoalice a další: třeba pan Koller a pan Klus. Celý kartel se semknul jako vždy a mobilizoval se,“ uvedl Babiš s tím, že současný předseda Senátu dostal mimořádný prostor v televizi po prvním kole volby.

Podle premiéra Petra Fialy je vysoce pravděpodobné, že Miloš Vystrčil dál povede horní komoru parlamentu. „Máme nyní nějaký čas si sednout a říct si, jak bude povolební uspořádání vypadat. Já budu pracovat na té pozici, na které se společně dohodneme. Bez toho se nebudu vyjadřovat k tomu co by mělo být a jak by mělo být,“ sdělil pro Lidovky.cz Vystrčil.

Babiš: Spokojený být nemůžu

„Aspoň to vzbudilo ve veřejnosti pozornost, aspoň to bylo vzrůšo. Jinak by senátní volby a Senát nikoho nezajímaly,“ okomentoval pro Lidovky.cz Andrej Babiš. „Celkově samozřejmě spokojený být nemůžu. Představoval jsem si víc než 3 senátorská křesla, nejlepší výsledek z roku 2014 byly 4 mandáty,“ prohlásil Babiš. „Po vyhraných komunálních volbách a velmi slušném výsledku v prvním kole Senátu nám to druhé už tolik nevyšlo. Což je bohužel už naše tradice,“ uvedl předseda hnutí ANO.

„Volební účast v Jihlavě byla rekordní, skoro 38 %, a i když Jana Nagyová prohrála, v celkovém součtu hlasů je se svými 15 500 hlasy na druhém místě ze všech kandidátů do Senátu! A to není vůbec špatný výsledek,“ uvedl Babiš. Zprvu byl prý proti, aby Nagyová kandidovala. „Říkal jsem to i na mítincích na Vysočině. S kandidaturou přišla krajská organizace a ona tvrdila, že s tím přišla zdejší členská základna,“ odmítl, že by Nagyovou do kandidatury tlačil.

Letos se prý poprvé osobně do senátních voleb vložil. „Myslím, že to bylo znát. Ta mobilizace fungovala, ale evidentně jsem zmobilizoval i druhou stranu. Pětikoalice se holt ukázala opět jako disciplinovanější a do druhého kola jich přišlo o trošku víc,“ sdělil Babiš.

PETRÁČEK: Překoná senátor Jirsa amerického senátora Leahyho?

„Senátorský klub necháme na našich senátorech. My z vedení jim do toho kecat nebudeme. My jsme v Senátu historicky nebyli úspěšní, nyní nám postoupilo do druhého kola více kandidátů, nicméně dopadlo to klasicky. Všichni burcovali, aby nás porazili,“ uvedl Babiš k dalšímu dění na půdě horní komory parlamentu.

„Štvavá kampaň“

„Chtěla bych všem spolukandidátům poděkovat, obzvláště do prvního kola, kde všichni vedli férovou kampaň, která byla hodna demokratických kandidátů. Ve druhém kole jsem tři dny před volbami začala pociťovat některé útoky mé konkurentky, které se nezakládaly na pravdě, nelíbilo se mi to a nebylo to potřeba. Přesto ale děkuji všem, že mi byli dobrými konkurenty,“ uvedla pro sever Lidovky.cz Jarmila Smotlachová, která se stala senátorkou za obvod Mělník. Porazila Andreu Brzobohatou (ANO).

„Mám radost z voličů, protože se nenechali zmást místy dost ošklivou kampaní a zkrátka neskočili na špek. Zkrátka je vidět, že volili podle svého rozumu, a že mě asi dost znají, takže jim opravdu moc děkuju,“ sdělil pro server Lidovky.cz Tomáš Czernin (TOP 09), který obhájil svůj mandát v obvodě Jičín. V druhém kolem porazil jičínského podnikatele Jaromíra Dědečka (ANO).

Jednoznačný výsledek. Prohrál Babiš, vyhrála demokratická ČR, řekl Fiala

„Co jsem se pohyboval mezi voliči, tak se jim kampaň pana Babiše nelíbila. Říkám záměrně pana Babiše, protože jsem měl pocit, že pan Dědeček opakoval jen to, co mu řeknou. Myslím si, že to se lidem zkrátka nelíbilo. Myslím si, že to bylo obzvlášť podlé, protože já pobírám jakožto zemědělec úplně stejné dotace jako pan Babiš, akorát, že nemám takové výměry jako on. Ty další dotace pobírám pro podporu životního prostředí, které pomáhají všem lidem a i když jsou mé, tak jsou otevřeny všem obyvatelům. Navíc nejsem z žádného dotačního podvodu vyšetřovaný jako pan Babiš, a to si myslím, že lidi vnímali jako kampaň podpásovou,“ doplnil Czernin.

Kampaň proti senátorovi Czerninovi se dostala i do osobní úrovně, když se Dědeček opřel i do manželky Tomáše Czernina Ursuly. Naznačil, že peníze pro neziskové organizace, ve kterých figuruje, nebyly použity transparentně. „Angažovala se v pěti neziskových organizacích. Tyto subjekty mají se státem od roku 2016 celkem 304 smluv v celkové výši 401 milionů korun. Nic proti neziskovkám a jejich práci ani nic proti lesníkovi, ale není skoro 500 milionů korun pro jednu rodinu až moc? Tak to dopadne, když senátor sedí na dvou židlích. Jako politik má vliv na rozdělování dotací a zároveň z nich sám profituje. Dvě společnosti navázané na Tomáše Czernina dostaly 142 dotací v celkové výši přes 78 milionů korun,“ stojí na Facebooku Jaromíra Dědečka.

„Jaká byla kampaň? Že pan Czernin dostal dotaci a nepustil pak lidi do toho parku? Vždyť to je novinový titulek. Byl jsem na třech místech kvůli panu Dědečkovi, pomoci mu. Toť vše,“ zareagoval na nařčení pro server Lidovky.cz Babiš.

Mohlo by vás zajímat