Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš chce odpoledne navštívit zasaženou oblast na jižní Moravě. Nevyloučil mimořádné jednání vlády

Česko

  3:21aktualizováno  7:00
Český premiér Andrej Babiš chce odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek večer zasáhly ničivé bouře a tornádo. Babiš to nad ránem sdělil novinářům v Bruselu po prvním dni jednání summitu Evropské unie. Zároveň nevyloučil mimořádné zasedání vlády v případě, že by bylo třeba rozhodnout o uvolnění peněz pro postižené obce.

ilustrační snímek foto:  Michal Růžička, MAFRA

Při extrémních bouřích byly podle záchranářů zraněny desítky lidí, zatím nespecifikovaný počet jich zemřel, značné jsou zřejmě i škody na majetku.

Tornádo zpustošilo obec Lužice.
Tornádo zpustošilo obec Lužice.

Své dotační programy s alokací přes 500 milionů korun mají do oblasti přesměrovat ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj, uvedla na twitteru šéfka státní kasy. Humanitární pomoc oblasti podle ní začíná poskytovat správa státních hmotných rezerv a je třeba také začít s pracemi na opravě komunikací.

„V obcích postižených tornádem zajišťujeme mobilní týmy úřadů práce, které budou občanům vyplácet okamžitou pomoc až 58 000 Kč,“ oznámila na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Musím se samozřejmě spojit s hejtmanem, abych samozřejmě navštívil ta místa,“ řekl po nočním jednání v Bruselu premiér Babiš s tím, že chce svou návštěvu koordinovat s vedením kraje, aby nepřekážet například při záchranných pracech.

Premiér uvedl, že dřívější odlet z Bruselu mu znemožnilo počasí a že do Česka zamíří dnes kolem poledne po druhém dni zasedání summitu. Dodal, že byl i během jednání šéfů unijních států v kontaktu s vedením postiženého kraje, s náčelníkem armádního generálního štábu Alešem Opatou i ředitelem Hasičského záchranného sboru Drahoslavem Rybou.

„Pokud by bylo potřeba zasedání vlády kvůli uvolnění nějakých prostředků, tak určitě není problém to udělat,“ prohlásil Babiš, podle něhož však koordinace ministrů v současné krizové situaci funguje dobře.

Autor: