Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve zničených obcích zasahuje 880 hasičů a stovky policistů. Armáda poslala ženisty, pomáhá i Hradní stráž

Česko

  7:05aktualizováno  14:58
Hodonín - V obcích zničených tornádem nyní zasahuje 880 hasičů, dalších 330 dorazí odpoledne. Na místě pomáhá i 300 vojáků, řekl šéf hasičů Drahoslav Ryba. V terénu pomáhají také dva týmy USAR, které se specializují na vyhledávání a záchranu osob ze sutin. Na Twitteru to uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

OBRAZEM: Zničené domy, ulice poseté troskami. Úsvit odhalil následky ničivého tornáda na Moravě

„V terénu je cca 550 hasičů, z toho např. dva týmy s těžkou technikou, 56 lidí záchranného útvaru, dva týmy USAR po 36 lidech. Policistů zasahovalo skoro 600, teď je nasazených 250,“ uvedl Hamáček.

Bouřky v noci na dnešek zasáhly velkou část Česka. Největší škody způsobily právě na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se ve čtvrtek prohnalo tornádo a ničilo domy, auta i zeleň. Na následky bouře zemřelo pět lidí, desítky dalších byly zraněny.

Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se ve čtvrtek večer...
Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se ve čtvrtek večer...

Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka bylo od čtvrtka z celé republiky vysláno do Jihomoravského kraje 400 policistů. „Jedná se o policisty napříč republikou a napříč službami,“ uvedl Moravčík. Policisté podle něj v souvislosti se silnými bouřkami pomáhají i v dalších částech Česka, nikde ale nešlo o tak masivní zásah, jaký je potřeba na jižní Moravě.

Hasiči na Twitteru uvedli, že všechna krajská ředitelství dnes vyšlou do zasažené oblasti týmy 25 až 30 lidí, včetně odborníků na psychologickou pomoc.Netýká se to pražského a moravslezského ředitelství, která vyslala týmy již v noci.

Policisté v nejvíce postižených místech plní řadu úkolů. „Řídíme, usměrňujeme dopravu, prohledáváme sutiny, pátráme po lidech, kteří v nich mohli zůstat. Máme tam policejní interventy, kteří jsou k dispozici, hlídky zajišťují jejich převoz tam, kde jsou zapotřebí,“ uvedla policie Petra Hrůzová.

Na místě jsou i psovodi. Z výšky situaci monitoruje šestice dronů. Mluvčí uvedla, že nasazeni do akce jsou i policisté ze základní odborní přípravy, tedy studenti.

Armáda vyslala ženisty

Česká armáda na vyžádání vyslala do postižené oblasti bouří kolem Hodonína zatím jeden ženijní odřad. Další těžkou techniku a vojáky přesunuje z Bechyně do Olomouce, řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. V poledne armáda na twitteru uvedla, že dále vyslala 150 vojáků z útvaru v Bučovicích. Pomohou hasičům v postižených vesnicích na jižní Moravě. Břeclavskem a Hodonínskem se prohnaly mimořádně silné bouře a vzdušný vír, jsou desítky zraněných, bouře má i pět obětí.

Ženijní odřad čítá 15 kusů vyprošťovací a záchranné techniky s obsluhou, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Je mi moc líto obyvatel postižených oblastí, kteří na vlastní kůži zažili to, co jsme dosud znali jen z televize. Armáda je v akci, stejně jako ostatní záchranné složky. Na místě máme vyprošťovací techniku s obsluhou. Řídíme se požadavky hasičského záchranného sboru, další vojáci jsou připraveni vyrazit,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Jihomoravský kraj spustil krizovou linku. „Nabídky pomoci obcím zasaženým tornádem mohou lidé volat na číslo 800 129 921. Fungovat bude i o víkendu,“ informoval úřad na twitteru.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) požádal armádu o dva odřady, hasiči si zatím vyžádali příjezd jednoho. „V 5:30 vyrazil první odřad z těžkou technikou na jižní Moravu z Olomouce. Zároveň jsme začali přesouvat další techniku z Bechyně směrem do Olomouce, aby naše reakční doba v případě povolání další techniky a vojáků byla kratší,“ uvedla Dvořáková.

Do Olomouce se mimo jiné podle ní přesunuje i druhý ženijní odřad, který si hejtman vyžádal. O další pomoc zatím armáda požádána nebyla.

Pomáhají i příslušníci Hradní stráže

Na Hodonínsko a Břeclavsko vyšle prezident Miloš Zeman příslušníky Hradní stráže. Budou pomáhat s odstraňováním následků bouře. Informoval o tom na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Pozůstalým po obětech vyjádřil prezident soustrast, zraněným popřál brzké uzdravení. Současně poděkoval těm, kteří se podílejí na pomoci. V pátek odpoledne vyjede 11 vojáků, podle předpokladů by měli začít pomáhat od sobotního rána. „Jejich nasazení a vyžádání dalších sil bude koordinováno velitelstvím pro operace Armády ČR,“ sdělil tiskový a informační důstojník Hradní stráže Jiří Havel.

„Prezident vyslovuje nesmírnou lítost nad ztrátou lidských životů, vyjadřuje hlubokou soustrast pozůstalým po obětech, přeje brzké uzdravení zraněným a vyjadřuje solidaritu s občany, kteří následkům přírodní katastrofy čelí,“ uvedl Ovčáček. Současně podle něj prezident poděkoval záchranářům, starostům, hejtmanům, členům vlády, charitativním organizacím a všem občanům, kteří se podílejí na pomoci v postižené oblasti.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat