Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Po bouřce je bez proudu přes 75 tisíc odběratelů. Nejvíce jich je na jihu Moravy

Jihem Moravy se prohnala silná bouře s tornádem. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Bez dodávky elektrického proudu je v Česku po čtvrteční bouřce přes 75 000 odběrných míst. Nejhorší situace je na jihu Moravy, kde bouře způsobila největší škody. V okolí Hodonína, Břeclavi a Vyškova nemá elektřinu přes 40 000 odběratelů. Vyplynulo to z vyjádření mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové pro ČTK a mluvčího společnosti EG.D ze skupiny E.ON Romana Šperňáka pro Českou televizi (ČT).
  7:31aktualizováno  11:10

Energetici z EG.D v pátek ráno evidovali na celém svém distribučním území, kam vedle jižní Moravy patří mimo jiné Olomoucký či Zlínský kraj, 42 poruch na vedení vysokého napětí. ČEZ má 11 poruch na vedení vysokého napětí a jsou na Vsetínsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku nebo v okrese Praha západ.

Hasiči mají v nejvíce zasažených oblastech po čtvrteční bouřce především kolem...
Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se ve čtvrtek večer...

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na Twitteru doplnil, že nejvíce postižené jsou na Hodonínsku a Břeclavsku zejména obce Lužice, Hrušky, Mikulčice, Tvrdonice, Moravská Nová Ves.

Energetici z EG.D v pátek ráno evidovali podle Šperňáka na celém svém distribučním území, kam vedle jižní Moravy patří mimo jiné Olomoucký či Zlínský kraj, 42 poruch na vedení vysokého napětí a přes 70 000 odběrných míst bez proudu. ČEZ má 11 poruch na vedení vysokého napětí, přičemž bez elektřiny je přes 5000 odběratelů. Dodávky proudu byly přerušeny na Vsetínsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku nebo v okrese Praha - západ, řekla Holingerová.

V zasažené části Moravy je ochromená doprava. Některé spoje vůbec nejezdí, další mají jiné trasy

Šperňák ČT řekl, že Hodonínsko a Břeclavsko je bez proudu od čtvrtečního večera, kdy se oblastí prohnalo tornádo. Poruchy na dodávkách proudu na Vyškovsku se k tomu přidaly v noci po bouřce. Nejčastějším důvodem poruch jsou stromy popadané do elektrického vedení, někde silný vítr potrhal i samotné vodiče, což se podle Šperňáka stává ojediněle.

Energetici pracují podle Šperňáka na co nejrychlejší obnově dodávek proudu, přesný termín obnovy podle něj ale nelze říci. ČEZ obnovení dodávek proudu předpokládá podle Holingerové během dnešního dopoledne.

Bez zemního plynu je 2500 odběratelů

V důsledku tornáda a větrné bouře na jižní Moravě je aktuálně bez dodávek zemního plynu zhruba 2500 odběratelů. V tiskové zprávě to po 10:00 uvedla distribuční firma GasNet. Ředitel provozu údržby sítí společnosti Petr Koutný řekl, že situace má firma pod kontrolou, ještě během noci z preventivních důvodů zastavila dodávky do čtyř nejvíce postižených obcí Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves.

„Nyní zjišťujeme celkový rozsah škod. Na harmonogramu obnovení dodávek intenzivně pracujeme. Na místě zasahují desítky našich techniků a specialistů, kteří aktivně spolupracují s místními krizovými štáby. Jasnou prioritou pro nás zůstává i nadále bezpečnost všech lidí v zasažené oblasti,“ řekl Josef Pomykal ze společnosti GasNet, který řídí zásah plynařů na místě. Policie ve čtvrtek večer uvedla, že k úniku plynu docházelo například v Hodoníně v ulici Brněnská u poškozené benzinová čerpací stanice.

Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS dopoledne oznámil, že extrémní meteorologické podmínky dnes v nočních hodinách způsobily zhroucení osmi stožárů přeshraničního vedení ve směru na Slovensko. Na dálnici D2 u Břeclavi leží na zemi spadlé vodiče vedení, dálnice byla proto oboustranně uzavřena. Podle mluvčí Hany Klímové firma situaci intenzivně řeší, vodiče by měly být z dálnice odstraněny nejpozději do dnešního poledne.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat